site.btaДеветият международен конкурс по четене на български език „Аз Буки Веди“ ще се състои на 21 юни в Посолството на България в Лондон
Деветото издание на международния конкурс по четене на български език за ученици от първи и втори клас в чужбина „Аз Буки Веди“ ще се състои на 21 юни 2025 година от 11:00 часа местно време в залата на Посолството на България в Лондон (на адрес 186-188 Queen's Gate, South Kensington, London, SW7 5HL, United Kingdom). Това съобщиха за рубриката „БГ Свят“ на БТА домакините на тазгодишното издание – организационен екип от Българското училище „Чучулига“ в Лондон, кв. Кройдън, и учредителите на конкурса – Българското неделно училище (БНУ) „Аз Буки Веди“ в Кьолн.
Събитието ще премине под патронажа на българския посланик в Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия Тихомир Стойчев. Конкурсът се осъществява с финансовото съдействие на Министерството на образованието и науката на България и в партньорство с Изпълнителната агенция за българите в чужбина, и издателска къща „Просвета“.
Медийни партньори на конкурса са Българската телеграфна агенция, вестник „Аз-буки“, Българското национално радио, онлайн радио „Татковина“ и вестник „БГ БЕН“ във Великобритания.
Наградният фонд се осигурява със съдействието на издателска къща „Просвета“, Изпълнителната агенция за българите в чужбина и Посолството на България в Лондон, посочиха организаторите.
За конкурса
Конкурсът по четене „Аз Буки Веди“ е родителска инициатива, възникнала и осъществена за първи път през учебната 2010/2011 г. в БНУ „Аз Буки Веди“ – гр. Кьолн. Основната цел е изграждането, развитието и мотивирането на четивни умения у децата от българската диаспора, осъществяването на обратна връзка между преподаватели и родители, а не на последно място и да презентира всеобхватно и адекватно годишните постижения на провежданото съботно-неделно обучение при учениците от първи и втори клас.
Участници в конкурса
Конкурсът е за ученици от български произход, посещаващи официалните местни европейски училища на територията на страните в Европа, но извън България, които допълнително посещават класно или индивидуално обучение по роден/ наследствен (български) език. Конкурсната програма обхваща две категории обучаеми – първокласници и второкласници в български училища, чиито четивни умения се оценяват по критерии от жури.
Оценява се: Колко добре децата са научили буквите и как ги свързват в думи; до каква степен са усвоили свързването на думите в изречения и как се справят с произношението и ударенията на думите в българския език, изключения се правят при звуци „л“ и „р“; доколко съумяват да боравят с пунктуацията в текста и успяват да предадат по време на четене чувствата на автора или героите.
Жури
Осъществяването на подобен конкурс изисква оценяване от жури, което не само добре познава българския език в неговите различни прояви (граматична, лексикална и т.н.), но има усет и за детското изразяване на езика и познава особеностите на обучението по български език в чужбина. От тази гледна точка настоятелството на конкурса е поканило членове на журито, които са специалисти в тези области, посочиха организаторите.
В деветото издание на конкурса като членове на журито участват следните специалисти (по азбучен ред):
Проф. дфн Живка Колева-Златева (председател на журито)
Проф. Колева-Златева е с опит като лингвист и славист, автор на научни съчинения по езикознание, в това число и в областта на преподаването на българския език като втори/чужд. Тя е преподавала във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Oт 2023 г. е лектор по български език, литература и култура във Фрайбургския университет„Алберт Лудвиг“, Германия.
Доц. д-р Илиана Чекова (зам.-председател на журито)
Илиана Чекова-Димитрова е преподавател по български език, литература и култура в Славянския институт на Университета в Кьолн и доцент във Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор е на научни статии и студии в областта на средновековните славянски литератури и славянския фолклор; редактор и съставител е на сборници и на международни научни списания. Член е на комисията по славянски фолклор към Международния комитет на славистите и на Центъра за Централна и Източна Европа в Кьолн-Бон.
Лили Спасова (член на журито)
Лили Спасова е български писател, поет, автор на книги за деца; носител на литературни награди на национално и международно ниво; обучител и ментор на ученици от 9. до 12. клас; участник в Национална програма за преодоляване на насилието и в кампании, свързани с информационна и медийна грамотност на младите хора. Член е на Управителния съвет на Българската библиотечно-информационна асоциация. Лили Спасова е експерт в Дирекция „Български общности и информационна дейност“ на Изпълнителната агенция за българите в чужбина, координатор на литературния конкурс „Стефан Гечев“, организиран от ИАБЧ, и на национални и международни конкурси за детско литературно творчество в България и чужбина.
Записване на участниците в конкурса
След получаване на цялата информация за конкурса българските училища в чужбина попълват „Заявка за записване за конкурса 2025“, в която описват данните на учениците и техните родители/настойници. Документите се изпращат като файл на електронната поща на местния организатор в Лондон – Българско училище „Чучулига“ с имейл chuchuliga.uk@gmail.com на името на Валентин Кожухаров, администратор на училището.
„Ако имате въпроси, можете да пишете на същия имейл, от който ще Ви отговори училищният ръководител Нели Кожухарова, за допълнителна информация можете да пишете също така на представителя на Управителния съвет на конкурса Росица Байрактарски на имейл info@azbukivedi.de“, добавиха от организационния екип.
Заявката за записване може да бъде намерена тук.
Крайният срок за записване на участващите училища е 10 май 2025 г. до 23:59 часа българско време. След този срок няма да бъдат приемани заявки от училищата участници.
След приключване на записването от училищата организаторите ще разполагат с още един месец за записване за участие в конкурса на конкретните ученици с точно отбелязани имена, дата на раждане и имейл на родителя/настойника. Крайният срок за записване на конкретните участници е 10 юни 2025 г., 23:59 часа българско време.
След получаването на заявката за участие от училищата организаторите на конкурса им изпращат текстовете за първия кръг – четене на познат текст от читанките, по които учат децата в българските училища в чужбина. Това са 20 текста от читанките за 1-ви клас и 20 текста от читанките за 2-ри клас. Колкото по-рано се запишат училищата, толкова повече време ще предоставят на участниците си за подготовка за първия кръг, отбелязват организаторите.
Трите кръга на конкурса
Първи кръг: четене на познат текст от Читанката за първи и съответно за втори клас.
В този кръг децата изтеглят билети със заглавията на познатите конкурсни текстове и след намирането на съответния текст го прочитат на глас пред журито и гостите на конкурса. Подбраните познати конкурсни текстове са от читанките за 1-ви и 2-ри клас, по които се работи в училището домакин на конкурса за тази година и бъдещия домакин за следващата година (по 10 текста от всяко училище). Конкурсните текстове се изпращат на заявилите участие по електронна поща в ПДФ-формат веднага след постъпване на заявката и не по-късно от 10 май 2025 г., 23:59 часа българско време.
Първи прочитат текстовете си първокласниците и след тях второкласниците, ако някакви законови ограничения не наложат друго разпределение към датата на конкурса.
Втори кръг: Четене на непознат текст в проза.
Във втори кръг преминават всички участници. Подобно на първия кръг децата изтеглят пликове, съдържащи непознати текстове, които се прочитат на глас пред журито и присъстващите. След приключване на втория кръг журито се оттегля за кратко съвещание и оценка на резултатите.
Трети кръг: Четене на непознат текст в мерена реч.
До този кръг журито допуска само най-добре представилите се участници, които получават допълнителни текстове в мерена реч, подбрани от училището домакин. Важно е да се отбележи, че след началото на третия кръг децата имат няколко минути да си прочетат стихчетата предварително.
Забележка: Всички непознати текстове са набрани на шрифт Адис за дислексици с размер 14.
Награждаване на победителите и на участниците
След приключване на Третия кръг на конкурса журито определя годишния/годишната „Цар/Царица на буквите“ съответно за 1-ви и за 2-ри клас; определя се също така и по един поддръжник във всеки клас – „Властелин на буквите“. Голямата награда и грамотата „Царица/Цар на буквите“ е само една за участниците във всяка категория: съответно „Царица/Цар на буквите“ за 1-ви клас и „Царица/Цар на букви-те“ за 2-ри клас.
За много добре представилите се участници, на които малко не е достигнало за получаване на голямата награда, е предвидена още една поощрителна награда „Властелин на буквите“ в двете категории.
Допълнителни специални награди се раздават и от страна на Посолството на България в Лондон, както и от Изпълнителната агенция за българите в чужбина и училището инициатор на конкурса „Аз Буки Веди“ в Кьолн. Всички участници получават награди от Издателска къща „Просвета“.
Ограничения и препоръки към участниците в конкурса
Възрастови ограничения: До участие в Конкурс по четене „Аз Буки Веди“ в категорията „първокласници“ се допускат деца на възраст не по-голяма от осем навършени години към датата на събитието, а в категория „второкласници“ – деца на възраст не по-голяма от девет навършени години към датата на конкурса. Рождените дати се проверяват при записване на участниците и при регистрацията за конкурса на 21 юни 2025 г. на място.
Териториални ограничения: До участие в конкурса се допускат само ученици от официално признатите училища на територията на държави в Европа, които изучават български език в чужбина (не в България).
Брой на участниците в конкурса от всяко българско училище в чужбина: Всяко училище има право да участва с двама представители при първокласниците и двама при второкласниците, т.е. общо четирима ученици.
Забележка: Организаторите на конкурса могат да изискат удостоверяване на възрастта на участниците и принадлежността им към дадено българско училище преди или след провеждането му чрез сверяване с официално издадените им лични документи.
„Очакваме Вашите заявки за участие най-късно до 10 май, 23:59 часа българско време! Но най-вече очакваме Вашите бисерни четци да ни изпълнят с радост през юни 2025 г., защото „аз обичам да чета, аз обичам да мечтая“! Благодарим за доверието и съпричастието към празника на българските букви! Очакваме Ви с нетърпение“, отправиха покана организаторите от Лондон и Кьолн.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text