site.btaУчениците от училище „Слово“ в Оксфорд изготвиха домашни работи, посветени на десетата годишнина на просветното средище
Учениците от Българското училище (БУ) „Слово“ в град Оксфорд изготвиха домашни работи, посветени на десетата годишнина на просветното средище, която бе отбелязана с тържество на 19 януари. Това съобщават от учебното заведение в своята страница във Фейсбук, където споделят част от домашните работи на присъствените ученици, както и видео с домашните работи на децата, които се обучават онлайн.
Възпитаниците на училището е трябвало да напишат кратко есе на тема „Какво е за мен моето българско училище в Оксфорд? Какво ми харесва в него?“, както и да се опитат да съчинят стихотворение (акростих) с началните букви на думите „училище Слово“.
Както БТА писа, на тържеството се събраха ученици, родители, учители и гости. Празникът се състоя в зала на Magdalen College от Оксфордския университет. Събитието бе уважено не само от настоящи ученици и родители, но и от бивши възпитаници, които се завърнаха, за да отбележат този ден заедно. Специално за празника дойдоха и всички ученици, които се обучават онлайн в училището.
„Основано през януари 2015 г., училището започна своя път с мен и г-жа Теодора Петранова. През септември същата година към нас се присъедини г-жа Анна Пирон, а година по-късно г-жа Даниела Никова пое първите си класове. Започнахме скромно – с 18 ученици, но постепенно броят им нарастваше. За две години училището имаше и филиал в Хай Уикъмб, който за съжаление трябваше да закрием“, разказа Александрова.
Тя описа развитието на БУ „Слово“ като динамично и многостранно:
„Всяка учебна година носи своя уникален акцент. В началото поддържахме силна връзка с българските студенти от Оксфордския университет – заедно организирахме чествания и събития, а студентите по математика ръководеха математически клуб за нашите ученици. По-късно една година, например, си сътрудничихме с пловдивското училище „Кочо Честеменски“, през друга една година участвахме в инициативата „Маратон за герои“ на Великотърновския университет. Друг пример е миналата учебна година, когато участвахме не с един, а с два проекта по Националната програма на българското Министерство на образованието и науката „Неразказаните истории на българите“.
По думите ѝ през годините училищният екип е организирал множество културни събития – гостувания на куклени театри, концерти с музиканти от Лондон и България, както и различни работилници. „Училището активно участва в конкурси, работи по проекти, разработва специални видеа, които стимулират творческия дух на нашите ученици“, допълни Валентина Александрова.
Днес в образователното средище учениците са 75. Валентина Александрова-Кирова и Даниела Никова преподават общо на осем паралелки присъствено, а Анна Пирон е поела онлайн класовете след 5. клас. „Основните предмети, които преподаваме, включват български език и литература, история и география на България. За ученици с по-ограничени познания по български език предлагаме при нужда специализирано обучение по предмета „Български език като втори език“, което подпомага тяхното развитие и интеграция в учебния процес“, посочи още Александрова.
С видеото и част от домашните работи на учениците може да се запознаете във Фейсбук страницата на училището.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text