site.btaДиректорът Валентина Александрова пред БТА: Мечтая училище „Слово“ в Оксфорд да остане място, което събира българската общност
Най-голямата мечта на директора на Българското училище (БУ) „Слово“ в Оксфорд, Великобритания, Валентина Александрова-Кирова, свързана с просветното средище, е то да остане място, което събира не само ученици, но и техните семейства в една общност, която пази и предава българския дух, традиции и култура. Това посочи тя в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА.
Както БТА писа, БУ „Слово“ в Оксфорд ще отбележи на 18 януари 2025 година от 14:00 до 16:30 часа местно време в Magdalen Grove Auditorium, Magdalen College, Oxford University десет години от своето основаване. Програмата на събитието включва представяне на проекта „Преводът на „Под игото“ на английски език и първият българист в Оксфордския университет“ по Национална програма на българското Министерство на образованието и науката „Неразказаните истории на българите“, както и интерактивна лекция на тема „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, която ще бъде изнесена от певиците Деси Добрева и Деси Христова заедно с хореографката Ния Малешкова.
По този повод Валентина Александрова-Кирова сподели пред БТА повече за пътя, който я отвежда във Великобритания, за развитието на училището през тези десет години, както и за целите, които тя и педагогическият екип си поставят в бъдеще.
Пътят до Великобритания
Валентина Александрова-Кирова завършва специалност „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където защитава и докторската си дисертация.
„Още в началото на професионалния ми път имах уникалната възможност да бъда приета едновременно на две престижни позиции – в Министерството на външните работи (МВнР) като младши дипломат, след успешно преминаване на конкурс, и за постдокторантска специализация към фондация „Александър фон Хумболт“ в Германия. Към Великобритания животът ме отведе по семейна линия – съпругът ми е учен физик, и взехме решение да се преместим тук. Впоследствие аз се върнах в България за няколко години и работих в МВнР, но след мандат като дипломат в Посолството на България в Лондон решихме да останем тук за постоянно. Основният ни мотив беше качественото образование за нашите синове“, посочи Валентина Александрова.
По думите ѝ като дипломат тя е имала привилегията да общува с едни от най-изтъкнатите български дейци на образованието, културата и медиите във Великобритания. Тези контакти ѝ дават нови перспективи и я вдъхновяват да започне активно да работи за българското образование зад граница.
„Така започнах работа в БУ „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон, а не след дълго станах съосновател на БУ „Слово“ в Оксфорд. Това беше важен момент за мен, защото така успях да съчетая професионалния си опит и образование с любовта към българския език и култура и да работя за тяхното съхранение в чужбина“, добави тя.
Предизвикателствата пред един директор на две български училища в Англия
От учебната 2023/2024 година Валентина Александрова става и директор на Българското училище „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон.
„Да бъда директор на две български училища в Англия е огромна отговорност и предизвикателство, свързано с изключително динамично ежедневие. Времето никога не е достатъчно, защото зад всяко решение, проект и инициатива стоят много труд и координация. Аз също съм и преподавател и имам много часове всяка седмица. Въпреки натовареността обаче това не ме спира да продължавам с активната си дейност по организиране на културни събития за учениците“, посочи тя.
Александрова добави, че вярва, че тези инициативи са не само допълнение към учебния процес, но и важна връзка с нашите корени и идентичност: „Всяка година имаме гостувания на детски писатели, срещи с културни и научни дейци, творчески работилници и концерти, които обогатяват децата и ги вдъхновяват“.
Пред БТА тя съобщи и че в момента в БУ „Иван Станчов“ работят по организирането на първата по рода си ученическа конференция на тема: „Българските следи във Великобритания. Известни българи – емигранти до 1989 г. и след това“.
Българските училища във Великобритания са поканени да участват с презентация или видео. Целта е учениците да се запознаят с живота и делото на ярки личности – български емигранти в Англия, и да развият творческо мислене и изследователски умения чрез издирване на сведения. Смятам, че всички тези усилия са вложение в бъдещето на българските деца в страната, коментира Валентина Александрова.
Десет години от живота на едно училище зад граница
Директорът на БУ „Слово“ в Оксфорд сподели, че изминалите десет години от живота на учебното заведение са били изпълнени с много труд и отдаденост, но също така и с радост от постигнатите успехи.
„Основано през януари 2015 г., училището започна своя път с мен и г-жа Теодора Петранова. През септември същата година към нас се присъедини г-жа Анна Пирон, а година по-късно г-жа Даниела Никова пое първите си класове. Започнахме скромно – с 18 ученици, но постепенно броят им нарастваше. За две години училището имаше и филиал в Хай Уикъмб, който за съжаление трябваше да закрием“, разказа Александрова.
Тя описа развитието на БУ „Слово“ като динамично и многостранно:
„Всяка учебна година носи своя уникален акцент. В началото поддържахме силна връзка с българските студенти от Оксфордския университет – заедно организирахме чествания и събития, а студентите по математика ръководеха математически клуб за нашите ученици. По-късно една година, например, си сътрудничихме с пловдивското училище „Кочо Честеменски“, през друга една година участвахме в инициативата „Маратон за герои“ на Великотърновския университет. Друг пример е миналата учебна година, когато участвахме не с един, а с два проекта по Националната програма на българското Министерство на образованието и науката „Неразказаните истории на българите“.
По думите ѝ през годините училищният екип е организирал множество културни събития – гостувания на куклени театри, концерти с музиканти от Лондон и България, както и различни работилници.
„Училището активно участва в конкурси, работи по проекти, разработва специални видеа, които стимулират творческия дух на нашите ученици“, допълни Валентина Александрова.
Възможностите за обучение, които БУ „Слово“ предлага
Днес в образователното средище учениците са 75. Валентина Александрова и Даниела Никова преподават общо на осем паралелки присъствено, а Анна Пирон е поела онлайн класовете след 5. клас.
Училище „Слово“ предлага модерно и интерактивно обучение, съобразено с нуждите на съвременните ученици. Обучението се осъществява в удобни и технологично оборудвани стаи, като използваме платформата Google Classroom, посочи директорът на училището.
„Основните предмети, които преподаваме, включват български език и литература, история и география на България. За ученици с по-ограничени познания по български език предлагаме при нужда специализирано обучение по предмета „Български език като втори език“, което подпомага тяхното развитие и интеграция в учебния процес“, добави тя.
През годините са организирани разнообразни извънкласни клубове, които „обогатяват обучението и предоставят възможност на децата да изразяват себе си и да развиват таланти“. Сред тях са клубове по народни танци, традиции и рисуване.
„В бъдеще планираме да разширим възможностите за онлайн обучение, за да достигнем до още повече ученици“, сподели Александрова.
След завършване на обучението си в нашето училище, учениците получават удостоверения, които се признават от Министерството на образованието и науката на България. Това дава възможност за безпроблемно продължаване на образованието в България, допълни тя.
След завършване на неделното училище
Пътят на нашите ученици след завършване е различен и зависи от личните им предпочитания и цели. От първите ни випуски в Оксфорд вече имаме студенти в престижни британски и европейски университети, което ни изпълва с гордост. За съжаление, интересът към завръщане и продължаване на обучението в България е засега слаб. Това обаче не означава, че не бихме могли да наблюдаваме промяна в бъдеще, коментира Валентина Александрова.
За мечтите и целите на един училищен директор
Най-голямата ми мечта е БУ „Слово“ да остане място, което събира не само ученици, но и техните семейства в една общност, която пази и предава българския дух, традиции и култура, посочи училищният директор в отговор на въпрос на БТА какви са най-големите ѝ мечти, свързани с училище „Слово“.
Валентина Александрова също така си пожела училището да продължи да съществува още дълги години:
„И не само да привличаме нови ученици, а и да намерим може би нови колеги, които да се присъединят към нашия колектив. Както споменах, бих искала да развием и затвърдим онлайн обучението, за да достигнем до повече български деца“.
По думите ѝ една от основните цели на училищния екип в бъдеще е да разширят възможностите за работа по проекти, които вдъхновяват децата да изследват българската история и култура и да осъзнават своята роля в съхранението им.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text