site.btaСветослав Иванов: Подписването на двустранния протокол между образователните министерства на България и Украйна е едно добро постижение

Светослав Иванов: Подписването на двустранния протокол между образователните министерства на България и Украйна е едно добро постижение
Светослав Иванов: Подписването на двустранния протокол между образователните министерства на България и Украйна е едно добро постижение
Генералният консул на България в град Одеса Светослав Иванов. Снимка: БТА, Одеса

Протокол за сътрудничество и обмен между Министерство на образованието и науката (МОН) на България и МОН на Украйна за учебните 2024/2025, 2025/2026, 2026/2027, 2027/2028 години бе подписан на 7 януари 2025 г., за което БТА писа.

Генералният консул на България в град Одеса Светослав Иванов разказа в интервю специално за рубриката „БГ Свят" на БТА за ролята и значението на четиригодишния протокол в двустранните отношения между двете приятелски страни, за подготовката на проект на споразумение за Болградската гимназия „Георги Раковски", за сътрудничеството на българското дипломатическо представителство в Одеса с българските неправителствени организации в Украйна, както и за подпомагането на българските неделни училища в страната.

В интервюто българският дипломат акцентира за съвместните прояви с Българската телеграфна агенция в Одеса и региона, където е концентриран животът на 150 хиляди представители на българската общност в Украйна (Съгласно официалното преброяване от 2001 г. броят на българите в Украйна в 204 хиляди).

Господин генерален консул, в началото на новата година между образователните министерства на България и Украйна бе подписан четиригодишен Протокол за сътрудничество и обмен. Каква беше подготовката му и как се стигна до финализирането?

- Действително, подписването на двустранния протокол за взаимодействие и сътрудничество между МОН на България и МОН на Украйна за четири години (2025 – 2028 г.), е едно добро постижение в условията на продължаващата трета година война и обявеното военно положение.

Бих искал да Ви уверя, че една от основните задачи през изтеклата 2024 г. беше именно Генералното консулство да възобнови инициативата пред МОН на България да бъде подготвен проект на нов четиригодишен протокол за сътрудничество в сферата на образованието и науката, тъй като настоящият протокол изтичаше в края на 2024 г. Той беше подписан през 2020 г. в началото на моя мандат.

Преди всичко искам да благодаря за подписването на този протокол на министъра на образованието и науката на България проф. Галин Цоков и неговия екип, тъй като през изтеклата година ние имахме многократна комуникация с тях и инициирахме това, за да могат те да изготвят нов проект на новия протокол и да го представят на украинската страна за одобрение

В началото на 2025 г. той беше подписан, сега предстоят формалности за неговото финализиране, като бъде подписан на български и украински език, за да може да влезе в действие.

Този протокол дава наистина една основа и база за продължаване на дейността в сферата на образованието, за сътрудничество между университетите.

- Да, така е. Той ни дава възможност и за една сериозна база в двустранното сътрудничество между отделните университети. През изминалата година имахме два малки успеха в тази насока. Успяхме да направим контакт между ректора на Измаилския държавен университет проф. Ярослав Кичук и ректора на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) проф. Димитър Димитров.

Вторият двустранен контакт е между ректорите на Одеския национален университет "И.И. Мечников" проф. Вячеслав Труба и на  Софийски университет "Свети Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев. 

Ректорът на Софийския университет посети Одеса и Украйна в рамките на световната среща на българските медии, която се състоя през юни 2024 година. Ръководствата на университетите успяха да установят контакт, който предстои да се развие. Силно се надявам, че войната скоро ще приключи и ние ще можем да заработим още по-интензивно в тези насоки, тъй като връзките между отделните университети, между факултетите, имат голям потенциал както за обмен на преподаватели, така и за обмен на студенти, а също така за участие в различни образователни програми.

През изминалата година Генералното консулство имаше и съвместни инициативи с Българската телеграфна агенция и пресклуба на БТА в Одеса.

- През 2024 г. Генералното консулство с помощта и съдействието на Българската телеграфна агенция и нейния генерален директор Кирил Вълчев успяхме да организираме въпреки големите трудности две значими събития с нашата българска диаспора в Одеска област. Едното събитие беше на 3 март в Генералното консулство, където се състоя и изложба на български художници. А второто беше отбелязано в навечерието на 29 октомври по случай Деня на бесарабските българи и, което беше осъществено, мога да кажа за първи път в историята на нашето дипломатическо представителство, извън неговата сграда, в пресклуба на БТА и в центъра на Одеса, за да покажем на града и на местните власти, че българската диаспора е жива, съществува и е доста голяма.

На едно от тези събития, по време на честването на 3 март в Генералното консулство, взе участие и тогавашният заместник-председател на Народното събрание Росица Кирова, на която искам да изкажа лична благодарност по оказаното съдействие пред МОН по подписване на новия четиригодишен протокол за сътрудничество в сферата на образованието между двете държави и за новото споразумение за Болградската гимназия. 

Тогава при проведената среща постъпи запитване от директора на Болградската гимназия "Г.С. Раковски" Снежана Скорич към заместник-председателя на Народното събрание и към мен като генерален консул да се инициира въпросът за подновяване на четиригодишния протокол между МОН на България и Украйна и за подновяване и сключване на ново споразумение за статута на Болградската гимназия, тъй като старото беше изтекло и в променящите се условия имаше нужда от сериозно актуализиране.

Има ли развитие относно подписване на споразумението за статута на Болградската гимназия?

- Да, има. Другата главна задача през изтеклата година беше да се поднови споразумението за Болградскта гимназия. Вече е изготвен проект на споразумението за статута на историческото учебно заведение. Подписването му през изтеклата година се забави по обективни причини. Украйна е във война и това създава административни пречки. 

В началото на тази година проектът е внесен от МОН на България чрез нашето Посолство в МОН на Украйна в Киев. Имам уверението, че в скоро време, до един месец, споразумението да бъде утвърдено.

Много се надявам, когато се съберем за отбелязването на националния празник на България на 3 март, да можем да се поздравим с успешното изпълнение и на тази задача. 

Това е много важно, тъй като това споразумение ще даде възможност на МОН да бъде обявен подбор на преподаватели, които да  бъдат командировани в Болградската гимназия.

Вече пет години живеем в условията на криза – две години Ковид криза и три години продължаваща война. А това оказва своето влияние върху преподаването и образователния процес като цяло.

Преди войната в Украйна бяха командировани около 15 преподаватели от България, които преподаваха в Болград, Одеса, Запорожие, Бердянск и др. Но за съжаление след началото на войната те бяха евакуирани и към настоящия момент нямаме нито един командирован преподавател от България, които да преподават български език и литература, история и народно творчество. Това също е един сериозен проблем и отстъпление от това, което сме имали тук.

В Одеска област живее най-голямото компактно българско население. Именно тук работят най-голям брой български неделни училища, финансирани по Национална програма "Роден език и култура" и Постановление № 90 на Министерски съвет на българското образователно министерство. 

- България много сериозно подпомага дейността на българските неделни училища (БНУ). В Украйна имаме през тази година около 62 БНУ, по-голямата част от които са при нас като предмет на дейност в Одеска област. Българската общност в Украйна е около 250 хиляди, като в Одеса и областта са концентрирани 150 хиляди етнически българи, които са украински граждани.

Тези български неделни училища се управляват от около 15 български обществени организации, които са регистрирани в Украйна по закона за обществена дейност с нестопанска цел. Чрез тях България финансира тези неделни училища. Това дава една сигурност на тези организации, на хората, които работят в тази сфера, тъй като условията са трудни. Войната продължава трета година и тази помощ им дава едно спокойствие да продължат да работят в тази насока.

През миналата година бяха реализирани около пет проекта по различни програми, с които подпомогнахме нашите български неделни училища, работещи на базата на държавни украински училища. Това са финансови средства, които са инвестирани в украински държавни училища, където учат българчета и украински деца. Чрез тези проекти бяха осигурени технологични кабинети, мултимедийни кабинети, информационно студио за защита и борба с фалшивите новини. Това са все средства, които са насочени в държавните украински училища и които ще ползват всички. Това е една реална помощ от България за Украйна, която потвърждава добрите двустранни отношения в момента между двете страни.

Имам обещанието от МОН на България, че през тази година ще бъде организиран и курс за повишаване на квалификацията на преподавателите по български език и литература. Тези преподаватели са украински граждани, завършили са в България или Украйна. Тези учители по български език имат нужда от повишаване на квалификацията си, тъй като това рефлектира върху качеството на преподаването и самите знания на децата.

Потенциалът е огромен, това е инвестиция в децата и тяхното бъдеще. Убеден съм, че това ще бъде оценено и в Украйна, и в България.

Чрез това сътрудничество България по определен начин подпомага Украйна и в сферата на образованието. Ние сега се намираме в прекрасни двустранни отношения.

/ИКВ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 19:07 на 13.01.2025 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация