site.btaПрожекция на българския филм „Щастие на върха на молива“ ще се състои във Виена
Покана за премиера на филма „Щастие на върха на молива“ сподели във Фейсбук страницата си Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, Австрия. „Много сме щастливи да Ви поканим на премиерата на филма „Щастие на върха на молива“, създаден по повод 80-ия рождения ден на художника Стоимен Стоилов“, отбелязват от Института.
Прожекцията във Виена ще бъде излъчена на 19 януари от 15:00 часа местно време в кино „Метро“, Културен център „Метро Кино“, Йоханесгасе 4, 1010 Виена.
Режисьор на лентата е Георги Тошев.
Входът за прожекцията е свободен, но е необходимо потвърждение за регистрация на имейл office@haus-wittgenstein.at, отбелязват от „Дом Витгенщайн“.
Както БТА писа, проф. Стоимен Стоилов е роден във Варна през 1944 г., завършва Националната художествена академия в София през 1972 г. и е създател на Международното биенале на графиката във Варна. През 1991 г. получава наградата „Готфрид фон Хердер“ за цялостно творчество на Университета във Виена. Малко по-късно запалват ателието му във Варна. От същата година се премества да живее и твори във Виена. През 2009 г. е удостоен с титлата „професор” от австрийската държава за изключителни заслуги за развитието на нейната култура и изкуство. От 2010 г. е носител на орден „Стара планина” І-ва степен на Република България. През 2024 г. е награден с най-високото отличие на Министерство на културата-„Златен век“ с огърлие за принос към българската култура и изкуство.
Три години е художник на Дунавския международен фестивал на изкуствата в Австрия. След конкурс е избран да визуализира годишнина на Виенското метро - в творбата са изрисувани над 200 емблематични за този град фигури - от Хофбургите, през Моцарт, Щраус, Фройд, Елиас Канети до днес. Има самостоятелни изложби в двореца „Порчия“ и в музея „Егон Шиле“ в Австрия, в „Лайъм алън мюзиъм ъф арт” в САЩ, в Пърт, Западна Австралия и из цяла Европа.
Негови произведения притежават Музеят Албертина във Виена, австрийското Министерство на външните работи, Френската библиотека и Фондът за съвременно изкуство към Лувъра в Париж, Конгресната библиотека във Вашингтон, Градската библиотека в Ню Йорк, Колекциите на университетите Принстън и Йейл, Колекцията „Джаф” на Университета Флорида Атлантик, музеят "Пушкин" и Третяковската галерия в Москва, редица частни колекции и други.
Проф. Стоимен Стоилов е и известен автор на илюстрации и оформление на над 50 книги, между които и българската класика като стихове на Пенчо Славейков, Димчо Дебелянов, Любомир Левчев, Николай Кънчев, разкази на Елин Пелин и други.
През 1980 г. Стоимен Стоилов създава първата монументална рисувана керамика в България „В света на Йовковите герои“, 80 кв. м, за Дом-паметника „Йордан Йовков“ в Добрич. През 2018 г. рисува внушителното пано рисувана керамика „Стената на символите“, 4 x 4 м за Икономическия университет във Варна по повод 95 г. от създаването му и 100-годишния юбилей на академичната сграда. Негови монументални живописни творби има в Община Варна, в Двореца на културата и спорта във Варна. Във Виена монументални картини на художника има в ООН- в Атомната агенция и в ОССЕ. Името му фигурира в Benezit - най-старата френска енциклопедия за изобразително изкуство.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text