site.btaДиректорът на Агенцията за българите в чужбина се срещна с представители на българската общност в Унгария
Изпълнителният директор на Агенцията за българите в чужбина (ИАБЧ) Райна Манджукова се срещна с представители на българската общност в Унгария, като на място бяха обсъдени ключови въпроси, свързани с живота и предизвикателствата на общността. Това съобщи ИАБЧ в своя сайт.
Сред присъстващите бяха Христо Полендаков, извънреден и пълномощен посланик на България в Унгария, д-р Данчо Мусев, председател на Българското републиканско самоуправление, Симеон Варга, български застъпник в унгарското Народно събрание, Димитър Танев, председател на Дружеството на българите в Унгария, Ваня Которова, директор на Българското училище за роден език и други представители на общността.
Един от най-наболелите проблеми, който вълнува българите в Унгария, е липсата на преподаватели по български език за най-малките деца в град Шармелик и Будапеща, стана ясно по време на срещата. Това затруднява усилията за предаване на българския дух и културно наследство на младото поколение, като същевременно създава опасност от необратима асимилация, отбелязва в информацията си Агенцията за българите в чужбина.
Друг важен въпрос за сънародниците ни е свързан с трудностите при получаването на гражданство. Според тях сложните процедури често отблъскват младите хора, желаещи да запазят връзката си с България. Това обаче е въпрос на национална отговорност и приоритет, защото без гражданство българите зад граница остават символично откъснати от родината, пише в сайта на Агенцията.
В хода на срещата Райна Манджукова връчи почетен плакет на Димитър Танев по случай 110-годишнината на Дружеството на българите в Унгария – институция, която повече от век обединява българската общност там.
„Българите в Унгария са впечатляващ пример за единство и приемственост, където доайените предават опита си на младото поколение. Тяхната сплотеност е урок по българско единство, а унгарската държавна политика спрямо унгарците в чужбина е модел за подражание. Техният опит е ценен за укрепването на връзките между България и сънародниците ни в чужбина“, коментираха от ИАБЧ.
„Тази среща напомни на всички, че българите по света са неразделна част от нашата нация и тяхната борба за идентичност заслужава подкрепа и адмирации. Защото само с грижа за езика, културата и традициите, ние можем да запазим връзката с нашите сънародници, където и да се намират те“, пише още в сайта на Агенцията.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text