site.btaРаботилници за сурвачки се състояха в училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Бостън и Кейп Код
Традиционни работилници за сурвачки се състояха в двата клона на Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Бостън и Кейп Код, САЩ. Това съобщи просветното средище в своя сайт.
„През първите съботи на декември в двата клона на училището ни ученици, родители и прародители, помощници и приятели правиха традиционни сурвачки/сурвакници. Във всяка стая и на всяка маса се обсъждаше обичаят, значението му, българският корен и традиция“, разказа Снежана Йовчева, програмен координатор и регистратор в учебното заведение.
Тази година, както и предишни години, ръчната изработка на коледни картички и сурвачки от учениците протече и като социален урок, свързан с положителния пример за даряването и доброволческия труд, обясни Йовчева.
Учениците не само изработиха, но и подредиха за разпродажба своите картички и сурвачки в подкрепа на българската фондация „Заедно в час”.
Силвия Архарти от клона на училището в Кейп Код сподели чувствата си след дружната работилничка там: „И нашите работилнички бяха в пълна пара днес! Малки и големи сръчни ръчички рисуваха играчки, оцветяваха орнаменти, рязаха гирлянди, похапваха и увиваха пуканки, низаха кравайчета и направиха най-хубавите сурвакници! Децата не само се справиха чудесно, но и много се забавляваха”.
По думите на Снежана Йовчева коледните работилнички не са просто творчески уроци. „Това са предавания на културни обичаи, които родените извън България поколения преживяват, помнят и съхраняват в съзнанието и сърцето си“.
„Всяка една ръчичка, нанизала пуканки, увила цветна прежда и закачила геврече, се е докоснала до обичай с дълбок символизъм и традиция. Обичай, който обединява и предава есенцията на българския род и произход“, отбеляза програмният координатор.
Българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Бостън, Масачузетс, е създадено през 1999 г. от родолюбиви българи с цел запазване на българския език и култура зад граница. Училищната програма предлага изучаване на български език, литература и история, както и разнообразни извънкласни дейности като вокално пеене, изобразително изкуство, фолклорни танци и празнични работилнички, свързани с обичаите и културата на България. Училището работи по програмата на МОН (Министерство на образованието и науката) и свидетелствата за проведеното обучение се признават в България.
През учебната 2014/2015 година в отговор на желанието на българската общност училището разкрива филиал в град Кейп Код.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text