site.btaКомандировани преподаватели от България ще получат кабинет с модерна офис техника в Тараклийския район
Командировани преподаватели от България в Тараклийския район за първи път ще получат свой кабинет, оборудван с модерна офис техника. Кабинетът се намира в управлението на образованието в град Тараклия и е предназначен за специалисти по български език и литература, както и по история и култура на българския народ.
За целта Управлението по образование към районния съвет на Тараклия реализира проект, финансиран от Министерството на външните работи на България в рамките на програмата за подкрепа на неправителствени организации на етническите малцинства от българите в Молдова.
Проектът се нарича „Подобряване на образователните услуги за етническите българи в района на Тараклия чрез повишаване на административния потенциал на Управлението по образование към районния съвет на Тараклия“, съобщи за БТА началникът на Управлението по образование Лилия Сарсаман.
Според нея общата стойност на проекта е 10 657 евро, а целта му е да подобри качеството на работа на Управлението по образование и образователните институции в района на Тараклия, където се обучават етнически българи от Молдова.
„Основните задачи на проекта включват оборудване на методически кабинет за командированите преподаватели, осигуряване на служителите на Управлението по образование, отговорни за качеството на образованието, с компютри и принтери, както и разпространение на положителния опит на България в подкрепата на образователните институции в района“, заяви Сарсаман.
Началникът на управлението отбеляза, че досега, въпреки многогодишната работа на командированите от България преподаватели по български език, специален кабинет за тях не е имало. „От тази година, по инициатива на министерствата на образованието на Молдова и България, в района е назначен и специалист по история и култура на българския народ“.
Лилия Сарсаман подчерта значимостта на проекта, особено в условията на ограничени финансови възможности на Управлението по образование: „Днес изпитваме трудности — практически не се купува сериозна техника и не се извършват ремонти поради липса на средства. Благодарение на проекта нашите служители ще получат модерна техника, което ще подобри работата и ефективността на дейността им“.
Проектът ще обхване двама преподаватели и 33 служители на Управлението по образование. Непреки бенефициенти ще бъдат 33 институции, включително детски градини и училища, преподаватели по български език, литература, история и култура на българския народ, ученици от общообразователните и допълнителни образователни институции, както и партньори на Управлението по образование и служби, които се нуждаят от подкрепа на специалистите.
Кабинетът се планира да бъде открит през януари. Той е предоставен от администрацията на района, която е финансирала и ремонта. Лилия Сарсаман съобщи също, че на официалното откриване се очаква присъствието на министъра на образованието на Молдова Дан Перчун.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text