site.btaБългарското училище за роден език в Будапеща се включи в пилотния проект „Коледната елха на националностите“
Българското училище за роден език в Будапеща, Унгария, се включи в пилотния проект „Коледната елха на националностите“ („Magyarországi nemzetiségek karácsonyfája“), който има за цел да запознае учениците с коледните традиции на различните националности, живеещи в Унгария. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА директорът на учебното заведение Ваня Которова.
По думите ѝ проектът е предоставил „уникална възможност“ за децата да научат повече за културното многообразие в страната и да го изразят по креативен начин.
Учениците са участвали в две основни дейности.
Първата е била подготовка на информационен материал за българските традиции, свързани с Коледа. „Този материал беше представен на унгарски език, за да достигне до по-широка аудитория“, обясни Которова.
Втората дейност е била посветена на изработване на коледни украшения и декорации, характерни за българските обичаи, включително надпис „Благословена Коледа!“ на български език.
„Основната идея на проекта беше учениците от всяка националност да споделят своите традиции чрез дигитални или визуални материали. Тези ресурси ще могат да бъдат използвани по време на учебни занятия, празнични програми или часове по народознание“, разказа директорът на просветното средище.
„Коледната елха, украсена с елементи от различните култури, се превърна в символ на единство и взаимно уважение. Българските ученици вложиха творчество и ентусиазъм в своите украшения, които включваха традиционни български мотиви и послания за доброта и радост“, добави тя.
Ваня Которова изрази мнение, че проектът е не само възможност за творческа изява, но и средство за укрепване на връзките между различните общности в Унгария.
„Участието ни в него показа, че традициите и културата могат да бъдат мост, който свързва хората и насърчава взаимното опознаване и уважение“, отбеляза тя.
През месец януари българската елха ще бъде засадена в двора на българската църква като символ на взаимното уважение между културите.
Българското училище за роден език е част от унгарската образователна система и обхваща целия цикъл на основно и средно образование - от предучилищна възраст (четири-шест години) до 12. клас. Учениците посещават училището веднъж седмично в следобедните часове и изучават български език, литература и народознание (предмет, който съдържа теми от историята, географията, етнографията и фолклора на България).
Учениците се разпределят в класовете според възрастовата група и нивото на владеене на езика – напреднали и начинаещи.
В училището се организират допълнителни програми - интерактивни театрални представления с български актьори, срещи с български писатели, екскурзии до България, съвместни работилници с художници по приложно изкуство, живеещи в Унгария.
Българско училище за роден език разполага и с два филиала, работещи извън Будапеща - един в Халастелек (Halásztelki Hunyadi Mátyás Iskola 2314 Halásztelek, Somogyi Béla u. 50-52) и един в Сигетсентмиклош (Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnázium 2310 Szigetszentmiklós, Csokonai utca 6).
Училището се подпомага от българското Министерство на образованието и науката.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text