site.btaСалон на съвременната българска литература за деца и младежи се състоя във Флоренция
Българските училища и лекторатът по българистика в Италия организираха салон на съвременната българска литература за деца и младежи, съобщи в своя сайт Министерството на образованието и науката (МОН).
Домакин на второто издание на Салона бе Българското неделно училище „Асен и Илия Пейкови” в Рим и Флоренция, което е към Културна асоциация „Паралел 43”, с активното съдействие на лектората по български език и литература в Университета „Ориентале“ в Неапол.
„За втора поредна година успяхме да организираме Салон на съвременната българска книга за деца и юноши! Искаме сърдечно да благодарим на МОН за подкрепата и за това, че винаги застават зад нашите инициативи!“, обяви екипът на неделното училище „Асен и Илия Пейкови” във Фейсбук страницата на просветното средище.
Участниците бяха приветствани от Наталия Михалевска, началник на кабинета на министъра на образованието и науката. Тя подчерта, че чрез подобни прояви се изпълняват целите на Националната програма „Роден език и култура зад граница“ – за създаване на условия за популяризиране на българския език и културно-историческото наследство по света, за запазване и съхраняване на връзките на българските общности в чужбина с България. По думите ѝ Салонът е ефективна форма на взаимодействие между ученици, родители, преподаватели, писатели, илюстратори, критици.
По време на Салона преподаватели от българските училища в чужбина разговаряха с любими български автори на съвременна детско-юношеска литература, обсъдиха идеи и методическата гледна точка на преподавателите, изследователи и критици за тенденции и процеси в създаването и възприемането на литература за деца и младежи.
В рамките на събитието ученици от българското неделно училище във Флоренция участваха в две творчески ателиета, като преподавателите и писателите имаха възможност да демонстрират в реална среда свои идеи и подходи.
Във второто издание на Салона участваха Валентина Стоева от Фондация „Четене“, Мария Донева, Весела Фламбурари, Иван Раденков, Елица Сърбинова, преподаватели от Софийския университет „Свети Климент Охридски“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Нов български университет и от Института за литература към БАН, представители на Асоциацията на българските училища зад граница, преподаватели от български училища в Европа и САЩ.
Сред участниците в Салона бяха и главният секретар на МОН Любомир Йосифов, Ваня Балчева, директор на дирекция „Образование на българите зад граница“, и Александър Трингов, началник на отдел в дирекция „Съдържание на предучилищното и училищно образование“.
От българското училище в Рим изразиха благодарности към „д-р Мая Падешка за идеята“ и към „колегите от Флоренция Пенка Манолова, Дора Стайкова, Петя Ненкова и Веси Асенова за добрата организация, гостоприемството и енергията, които вложиха в реализирането на събитието!“
„Успешният резултат е доказан от усмивките и смеха, с които бяха заразени всички участници!“, заявиха от просветното средище в Италия.
Форумът във Флоренция бе организиран по Националната програма „Роден език и култура зад граница“ на Министерството на образованието и науката.
Събитието бе подкрепено и от Община Флоренция, Асоциацията на българските училища в чужбина и Националното издателство „АзБуки“.
По Национална програма „Роден език и култура зад граница“ Министерството на образованието и науката подпомага инициативи на българските неделни училища в чужбина. Одобрените проекти са в две направления – обмен на добри практики чрез организиране на форуми, майсторски класове, конференции и изготвяне на образователни ресурси за обучението, организирано в чужбина. С подкрепа от МОН ще се проведе Международния конкурс по четене на български език за ученици от първи и втори клас в чужбина в Лондон, Международен литературен конкурс „Вълшебното перо“ в Париж, Историческа възстановка по повод 10 години от провеждане на обучение в град Честър, Републикански семинар-практикум на учители-българисти в Тараклия и др.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text