site.btaВечер, посветена на посланик Иван Станчов, се състоя в София
В зала „Антарктида” на Министерство на външните работи в София на 25 ноември се състоя вечер, посветена на посланик Иван Станчов. Организатори на събитието бяха Културният институт към министъра на външните работи с директор Снежина Йовева и Дипломатическият институт с директор Таня Михайлова. Повод бе премиерата на книгата „Аз съм българин и вървя с народа си – Иван Иванов Станчов” със съставител Снежина Мечева. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА самата Мечева, която е преподавател и директор на БУ „Иван Станчов” в периода 1989-2023 година, съосновател и говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина (2007-2023 година), както и почетен член на Асоциацията.
На събитието присъстваха официални гости – Георги Пирински, евродепутат (2014 – 2019 година), председател на Народното събрание (2005 – 2009), почетен член на Асоциацията на българските училища в чужбина; Наталия Михалевска – началник на кабинета на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков; доц. Михаил Груев – председател на Държавна агенция „Архиви”; проф. д-р Евелина Келбечева – преподавател в Американския университет в България; много дипломати, гости, свързани с Иван Станчов, или такива, които искаха да научат нещо повече за него, посочва Снежина Мечева в статия в сайта на Асоциацията на българските училища в чужбина.
„Събитието откри с встъпителни думи Снежана Йовева. В месеца на будителите е прекрасно да посветим един ден в памет на човека, когото някои наричат доайен на българската дипломация, филантроп, дарител и благородник, отдал живота си на България. След нея говори Таня Михайлова, която сподели свои лични спомени от срещата с посланик Иван Станчов и разказа за силния ефект от досега с този забележителен човек”, добавя Мечева.
Първата премиера на книгата „Аз съм българин и вървя с народа си – Иван Иванов Станчов” се състоя на 7 ноември 2024 г. в Лондон, организирана от посланик Тихомир Стойчев и училище „Иван Станчов”. В залата на Посолството присъстваха роднини и близки на Иван Станчов, министърът на туризма Евтим Милошев, български дипломати, ученици с родителите си и представители на българската общност в Лондон, е припомнено в статията.
„Идеята за втора премиера бе на Десислава Найденова – посланик на България в Австрия, която сподели, че са много малко книгите, посветени на българските дипломати, и е добре именно в Министерството на външните работи да се направи събитие, което да уважи заслугите на фамилията Станчови, дарили на България три поколения видни български дипломати. Същото потвърди и Любомир Кючуков – зам.-министър на външните работи (2005 – 2007 година), посланик на България във Великобритания (2009 – 2012 година). Именно по време на неговия мандат в Лондон той организира тържествена вечер, на която в Българското посолство официално бе връчено на Иван Станчов званието Почетен член на Асоциацията на българските училища в чужбина...”, пише още Мечева.
Книгата „Аз съм българин и вървя с народа си” е издадена благодарение на Националната програма на Министерство на образованието и науката „Неразказаните истории на българите” и е част от прекрасните проекти, които се реализираха в 41 български училища и лекторати по света, обогатили историческия архив на родината ни..., споделя тя.
По думите ѝ събитието на 25 ноември е започнало с прожекция на филма на режисьора Петър Бонин „Рицарят с раница”.
„Така отново „живият” Иван Станчов пристъпи в живота ни, за да се докоснем до неговата човечност и благородство, заради което винаги е будил възхищение. След филма се излъчи кратко видео със заветите на Иван Станчов с участието на българските ученици в гимназиалния курс на Здравка Момчева. И тогава Снежана Йовева ме покани да разкажа накратко за книгата, която моите колеги от Българското училище „Иван Станчов” ми повериха да напиша, за да остане в историята най-важното за ролята на династията Станчови и на Иван Иванов Станчов за България и народа ни. Отново споделих, че тази малка книга е предназначена преди всичко за нашите ученици и за тези, които тепърва ще пристъпят прага на училището ни в бъдеще, за да знаят кой е нашият патрон и да не помръква споменът за него”, разказва Снежина Мечева.
По думтие ѝ по време на събитието присъстващи са споделили спомени от срещите си с Иван Станчов.
„Позволих си да завърша презентацията на книгата с думите, които винаги повтарям: Във Варна ще бъде издигнат паметник на Иван Станчов. Училището ни в Лондон към Посолството на България е неговият духовен паметник. Карин дом е живото му туптящо и даряващо сърце, подарено на България за децата със специални нужди. За всички ни остава дългът да помним и разказваме за човека, който събуждаше за доброто. Будителят Иван Станчов”, завършва разказа си Мечева.
Иван Станчов, дипломат и филантроп, е роден на 1 април 1929 г. Емигрира от България през 1943 г. Работил е за „Ай Би Ем“ в Ню Йорк, САЩ, в Рио де Жанейро, Бразилия, и в Париж, Франция, където заема мениджърски постове в отделите за маркетингови проучвания и продажби. Бил е вицепрезидент на корпорациите ИТЕЛ и „Сторидж Текнолъдж“ в Лондон, Великобритания. През 1990 г. се завръща в България. Посланик на България във Великобритания и Северна Ирландия (25 януари 1991-1 юли 1994 г.). Министър на външните работи (17 октомври 1994-26 януари 1995 г). Основател (1994 г.) и председател на Управителния съвет на фондация „Карин дом" (1994-2016 г.). Носител на медал за отличие на армията на САЩ (1995 г.). Носител на орден на Големия кръст на Рио Бранко, Бразилия, (2002 г.). Кавалер на Ордена на почетния легион на Франция (1995 г.) и кавалер на италианския Орден за солидарност (2006 г.). Носител на орден „Стара планина“ първа степен (1 април 2009 г.), на Специалната награда на Българския дарителски форум за личност, допринесла за развитието на филантропията в България за 2013 г. (11 ноември 2013 г.). Почетен гражданин на Варна (1999 г.). Почетен гражданин на Свищов (2000 г.). Почетен гражданин на София (17 септември 2013 г.), сочат данни на отдел „Справочна“ в БТА.
С цялата статия за събитието в зала „Антарктида” на Министерство на външните работи в София на 25 ноември може да се запознаете тук.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text