site.btaВечер, посветена на Петър Увалиев, се състоя в Лондон
Посолството на България във Великобритания и Българският културен институт в Лондон със съдействието на Българската национална телевизия (БНТ), организираха вечер, посветена на един от видните български интелектуалци и политически емигранти в Обединеното кралство през втората половина на 20 век Петър Увалиев. Това съобщават в своя сайт от дипломатическата ни мисия в Лондон.
От Българското посолство посочват, че събитието е било открито от посланик Тихомир Стойчев, а генералният директор на БНТ Емил Кошлуков е споделил свои спомени от контактите си с Петър Увалиев.
По време на вечерта е бил прожектиран и документалният филм „Българоманът и музите” на режисьора Димитър Шарков.
Петър Увалиев е български писател, публицист, сценарист и режисьор (1915-1998 г.). Работи в Дирекцията по печата към Министерството на външните работи (1936-1947 г.). Секретар на българската легация в Рим, Италия (1942 г.), втори секретар на българската легация в Лондон, Великобритания (1947 г.). През 1948 г. емигрира във Великобритания, където е познат като Пиер Рув. Започва редовни предавания за българската служба на Би Би Си в Лондон (1950 г.). Изнася лекции по философия и история на изкуството в Лондонския университет, гостува на университети в САЩ, Италия, Франция и Германия. Превежда на френски и италиански език творби на Пенчо Славейков, Теодор Траянов, Елисавета Багряна, Николай Марангозов и др., сочи справка на отдел „Справочна” в БТА.
Автор е на „Търнър: структурен разрез” (1982 г., на английски, френски и испански език), „Филмът като технологическа съдействителност” (1985 г., на английски и френски език), „Европа, намерена и пак загубена” (1988 г., на английски език), „Багряна и целомъдрените”, „Митоанализ на „Козирог”, „Българският облик на Шекспир” (1992 г., на английски език). Удостоен със званието „доктор хонорис кауза” на Софийския университет „Св. Климент Охридски” (1992 г.). Носител на орден „Мадарски конник” първа степен (25 март 1994 г.), на почетен медал „Иван Вазов” на Агенцията за българите в чужбина (1995 г.). Отличен с наградата „Оборище” за интелектуална дейност (1999 г., посмъртно).
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text