site.btaИзложба „Бележитите бесарабски българи“ ще гостува във всички училища в район Тараклия
Фотодокументална изложба, разказваща за българите, живеещи в Молдова и Украйна, изработиха в управлението на образованието на район Тараклия. Изложението е с мотото „Народ, който забравя историята си, няма бъдеще! Народ без минало не е народ!“. На табелите са представени портрети на видни личности, както и кратка информация за дейността им.
Първите посетители на изложбата бяха ученици от лицея „Иван Вазов“ в град Тараклия. От 5 до 7 ноември децата заедно с учителите си по български език разгледаха живота на Александър Теодоров-Балан, Александър Малинов, Петър Бурлак-Вълканов, Нико Стоянов, Петър Кайряк, Димитър Боримечков, Иван Забунов, Димитър Пейчев, Райна Манджукова и други.
„Разбира се, не всички имена са споменати, но началото е положено. Изложбата я направихме мобилна, за да могат да я видят колкото може повече деца и младежи, за да запомнят нашите дейци или тепърва да се запознаят с тях“, съобщи за БТА началникът на управлението на образованието Лилия Сарсаман.
Тя обясни, че фотосите бяха направени в рамките на проекта за изграждане на Младежкия център „Васил Левски“ в Тараклия, който започна през 2022 г. и приключи през септември тази година. По думите ѝ, освен ремонтите на помещенията и организирането на откриването на центъра, проектът включваше и други дейности. Една от тях беше изработването на фотодокументална изложба на бележитите бесарабски българи, които са допринесли за развитието на изкуството, културата и науката в Молдова и България.
„Децата и учителите оценяват много високо тази изложба и това, че ние направихме такава работа, защото това не е просто изложба, която стои мълчаливо в сградата на някое училище. Учителите я използват в своите часове, ставайки екскурзоводи, а самите ученици стават изследователи, като допълнително търсят нов материал за нови имена. Тоест, те правят това, което сме целили, реализирайки този проект. Мисля, че учениците ще имат спомен за своите сънародници и ще се гордеят с тях, а това ще ги мотивира да станат също така деловити, да работят за обща кауза, за съхраняване на нашата национална идентичност, да продължават делото на своите славни предци и съвременници“, каза Лилия Сарсаман.
Тя спомена, че към официалното откриване на Младежкия културен център на 1 ноември миналата година от управлението, в рамките на проекта, са били издадени брошури с информация за тези хора на два езика. Те са били подарени на вицепрезидента на България Илияна Йотова и президента на Молдова Мая Санду, които са прерязали червената лента.
„Тогава тези книжки заинтересуваха много хора, а и ги даряваме на гостите, които посещават район Тараклия. С това показваме, че бесарабските българи са част от народа на Молдова и също са допринесли за развитието на нашата държава. Затова решихме, вече от своя бюджет, да издадем още стотици бройки и тази година. Предаваме ги на училищата успоредно с изложбата“, обясни началникът на просветното управление на района.
Според нея изложбата също така цели да привлече вниманието „на нашето общество към националните малцинства, в нашия случай към бесарабските българи. Това знание обогатява нашата история, нашето национално богатство и нашето самосъзнание. Гордостта, че сме българи и че сме запазили езика, културата и продължаваме да го правим. Това е скритото послание към младото поколение. Това е много важна тема за мен — да си запазим националната идентичност и властите да отделят повече внимание към нас, националните малцинства“, коментира Лилия Сарсаман.
Както писа БТА, през декември 2022 година Министерският съвет на България одобри проектно предложение за изграждането на Младежки мултикултурен център „В. Левски“ в район Тараклия по програмата „Българска помощ за развитие“. Бенефициент е Управлението за образование, култура и туризъм на Тараклийския район. Стойността му е била над 137 000 лв., 90% от които безвъзмездно финансирани от българска страна, а 10% са осигурени от Районния съвет на Тараклия. Центърът откри своите врати на 1 ноември 2023 година.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text