site.btaС питка, песни, хоро и изпълнение на гайда официално бе открита третата семинарна среща на ръководителите на фолклорни състави в чужбина
С поднасяне на питка, песни, хоро и изпълнение на гайда официално бе открита третата семинарна среща на ръководителите на фолклорни състави в чужбина, организирана от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ). Събитието се състоя в хотел „Света София“ в София.
Присъстващите бяха посрещнати с питка и с песента „Излел е Дельо Хайдутин“ в изпълнение на Ваня Паризова под съпровод на гайда.
Анита Екенова от Управителния съвет на АБФСЧ поздрави всички и посочи, че днес са се събрали, за да отпразнуват духа и традициите, които не познават граници.
„Радостни сме да видим, че всяка година събитието ни привлича все повече и повече участници. Имаме 61 представители на 40 фолклорни състава в чужбина, които творят в 37 града в 16 европейски държави – Австрия, Германия, Дания, Швеция, Франция, Италия, Норвегия, Нидерландия, Белгия, Кипър, Гърция, Швейцария, Англия, Испания, Северна Ирландия, Полша“, сподели тя.
По думите ѝ успехът на семинарната среща показва, че има нужда от такива форуми, където „да се грижим за обучаването, за мотивацията и най-вече за обединяването на ръководителите на фолклорни състави в чужбина, които съхраняват и предават културното ни наследство за бъдещите поколения зад граница“.
Приветствие към присъстващите отправи и председателят на Асоциацията Радослава Недялкова, която през октомври спечели отличието „Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023“.
Тя благодари на всички, като посочи, че тази награда е обща, споделена, „тя е за всяка една от българките, но и българите в чужбина, които всеки ден са посветили живота си на това да популяризират българския фолклор“.
„Казах, че от тази награда взимам частичка и за себе си, защото тя ще бъде една отговорност, която съм поела пред вас като председател на асоциацията, която ни събра днес, и ще направя всичко възможно задачите, които сме си поставили, тези сериозните, важни, големи стъпки да ги направим заедно и това, което зависи наистина от мен, ще го направя, за да могат нещата да се случат, за да може вашият труд и моят труд да бъде оценен. И за да може да се почувстваме доволни от това, че сме посветили една голяма част от нашето ежедневие на България, на това фолклорът ни да бъде разпространен в толкова много точки на света “, добави Недялкова.
Въпреки че днес е официалното откриване на събитието, то започна още вчера, 8 ноември, когато в Министерство на културата се състоя среща между представители на АБФСЧ и на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) със заместник-министъра на културата Калин Вельов и заместник-министъра на външните работи Елена Шекерлетова.
Недялкова посочи, че за нея вчерашният ден е бил много важен: „Нямаше нужда да убеждаваме никой от министерствата какво правим ние, кои сме, колко сме, че сме много. Всичките диаграми на Агенцията, а и моята презентация, показаха крещящо колко много фолклорни групи има в чужбина, и какви прекрасни неща правим не само за българските общности, но и за това да представяме България пред другите страни“.
По думите ѝ на тази среща ръководителите на български фолклорни състави в чужбина са показали, че са единни.
В своето изказване председателят на АБФСЧ представи и лекторите за днешния ден, сред които са Стоян Стоянов, който е главен художествен ръководител на Ансамбъл „Добруджа“, Коста Костов, който е негов помощник, Рангел Валгеров, както и Галина Дурмушлийска.
От своя страна тя взе думата и помоли за минута време, за да научи присъстващите на една песен. След това залата заедно с Дурмушлийска изпя част от песента „Изгряла е месечинка“.
По време на официалното откриване на семинарната среща бе съобщено и че през 2025 година е планирано да бъде организиран фестивал в България на българските фолклорни състави от чужбина.
Фестивалът е планиран да върви успоредно с Международния фолклорен фестивал във Велико Търново, като няма да има съвместни изяви на групи от двата фестивала, посочи Николай Стоянов, който е част от Управителния съвет на АБФСЧ.
„Всеки от нас може да каже поне 10 причини, поради които това нещо да се случи в България, а най-важната е, че няма начин да не ти се разтреперят коленете, ако танцуваш на българска земя. Вече сме свикнали да танцуваме по площадите на Европа, но когато се върнеш в България, усещането е съвсем различно“, посочи Радослава Недялкова и добави, че от няколко месеца вървят преговори с Изпълнителната агенция за българите в чужбина и изпълнителния директор на Агенцията Райна Манджукова.
„Те подадоха ръка, казаха, че това нещо трябва да се случи, ще го направим. Другият наш партньор е CIOFF (Международната фолклорна организация CIOFF – бел.ред.). Те също смятат, че тази наша идея и мечта заслужава внимание и подкрепа“, каза Недялкова.
За целта трите страни – АБФСЧ, ИАБЧ и Фондация „Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – България/ЦИОФФ-България/” подписаха споразумение, в което по думите на Недялкова си казват „имаме желание да направим такъв фестивал, имаме желание да си сътрудничим и да си помагаме“.
Преди да бъде подписано споразумението Радослава Недялкова изчете неговия текст.
От думите ѝ стана ясно, че трите страни сключват споразумение за сътрудничество „в полза на развитието на фолклорни традиции на българите сред българските общности в чужбина“, както и „изявяват желание за сътрудничество при разработването на проекти, организирането на културни форуми, конференции, симпозиуми, фестивали и други събития, свързани с опазване и популяризиране на българския фолклор“.
Сред дейностите в споразумението са посочени и организирането на курсове за хореографи и изпълнители, обучения за ръководители на фолклорни състави, организиране на творчески срещи между български фолклорни състави в различни страни, както и такива с колективи от България, съдействие за организирането на гостувания на български състави от България в чужбина по покана на състави от чужбина, организиране на ежегодна творческа среща на АБФСЧ, подкрепа на ежегодния пътуващ събор „На мегдана на другата България“.
Сред правилата и задълженията на страните в споразумението е посочено, че всяка от страните следва да „полага усилия за осъществяването на съвместни дейности и инициативи, свързани с обогатяването на знанията за богатото културно и духовно наследство на българските общности от всички континенти“, стана ясно още от текста, прочетен от Недялкова.
Споразумението, което е валидно за три години и може да бъде продължено при желание от страните, бе подписано от Радослава Недялкова, Райна Манджукова и Ивайло Първанов, представляващ ЦИОФФ-България.
Преди това Първанов разказа накратко за дейността на ЦИОФФ: „Международен съвет на фолклорни фестивали за традиционни танци и изкуства е най-старата организация в Европа, която обединява хора, които се занимават с организиране на фолклорни фестивали. Тази асоциация е асоцииран член към ЮНЕСКО. За разлика от много други асоциации ЦИОФФ има специфични правила, по които могат ансамблите да се включват във фолклорните фестивали, които се организират в цял свят. Част от правилата са – когато се явява дадена страна във фестивала – приемащата страна поема храна, вътрешен транспорт и други, тоест това е една асоциация, която се грижи за изпълнителите“.
Той добави, че фолклорните състави, които ще се включат в планирания фестивал в България на български групи от чужбина, ще могат да се явят на национален преглед, който ЦИОФФ-България прави. По думите му съставите, които покрият изискванията, ще могат да вземат т.нар. представителство на ЦИОФФ и да бъдат изпращани от ЦИОФФ-България на различни фолклорни фестивали.
Райна Манджукова също се обърна към ръководителите на фолклорни групи от чужбина и посочи, че те са нейната сбъдната мечта:
„Начинът, по който протече разговорът вчера, в който ние с вас бяхме от едната страна и убеждавахме другите, които още не са разбрали – това ми показа, че има смисъл. Това ми показа, че вие ми вярвате, сега вие трябва да си повярвате. И да повярвате в силата на обединението“.
Изпълнителният директор на ИАБЧ помоли тези, които не членуват в АБФСЧ, да се присъединят към нея официално. Тя призова и към единност:
„Ние имаме задачата да приобщим към вас ансамблите, които са от т. нар. исторически общности. Защото трябва да се познавате, защото трябва да сме заедно. Няма значение, че вие сте заминали в чужбина преди 20 години, а те преди 200 години – това, което правите навън, е едно и също“.
Относно планирания фестивал Манджукова заяви, че е много важно да бъде направен: „Защото това, което вие творите навън, в България го знаят петима души, а това не трябва да е така. Този фестивал е едно от нещата, което ще покаже в България не само на Райна Манджукова и на двама заместник-министри, а на много хора какво правите вие в чужбина“.
По време на официалното откриване днес бяха връчени и два плакета, изработени от АБФСЧ. Единият бе за Танцов ансамбъл „Българи“ от Ларнака, Кипър, по повод 15-годишнината на фолклорната формация. Плакетът получи ръководителят на ансамбъла Тодор Здравков. Другият плакет е по повод 10 години от създаването на танцова група „Здравец“ от Тегернзее Тал в Германия. Плакета получи Пламен Петков, който също е член на Управителния съвет на АБФСЧ, както и ръководител на Фолклорен ансамбъл „Лазарка“ в Мюнхен, за да го предаде на групата, когато се върне в Германия.
Официалната част на откриването завърши с песента „Домакине, сипи вино“ и хоро, на което се хванаха присъстващите, които след това позираха за обща снимка.
Третата семинарна среща на ръководителите на фолклорни състави в чужбина ще продължи и утре, 10 ноември.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text