site.btaБиблиотека „Христо Ботев” в Кишинев получи книги от България
Повече от 200 книги на български език предадоха на библиотеката „Христо Ботев” в град Кишинев доц. д-р на инженерните науки в Техническия университет в София Господин Стефанов и магистърът по инженерни науки Ивайло Вълканов от Сливен. Литературата е дарение от обществените институции в България: Сдружение на писателите в град Габрово; Регионална библиотека „Сава Доброплодни” в Сливен; Фондация „Памет”; Национален дарителски фонд „13 века България”, съобщи за БТА директорката на библиотеката Анжела Олареску.
„Господин Стефанов е добре познат със своето активно участие в живота на бесарабските българи в Молдова. Той поддържа постоянни връзки с българската общност и редовно се среща с представителите ѝ. Запознанството с учените Стефанов и Вълканов се състоя по време на моето посещение в Сливен през август 2024 г. като част от група бесарабски българи, участници в международния форум в град Балчик. По време на срещата споделих информация за дейността на библиотека „Христо Ботев”, което доведе до решението да се обогати библиотечната колекция с българска детска и юношеска литература“, сподели ръководителката на читалнята.
По думите ѝ в резултат на усилията им и взаимодействието с писатели, библиотеки и издателства в България библиотеката е получила 212 книги.
„Сред дарените издания са детска литература, научни трудове, художествени произведения, както и научно-популярни книги от различни области“, каза още Олареску. Освен това с библиотеката в Сливен беше сключен договор за сътрудничество, което е важна стъпка за укрепване на връзките между нашите институции и разширяване на културния обмен, добави тя.
„Ние сме щастливи, че кръгът на приятелите на библиотека „Христо Ботев” се разширява и все повече хора научават за нашата дейност. С този дар България отново демонстрира своята подкрепа към бесарабските българи и тяхната културна идентичност, а библиотека „Христо Ботев” продължава да бъде важен културен център за всички любители на българската литература в Молдова. Библиотеката изказва искрена благодарност към своите български приятели за този щедър жест, който значително обогатява нейния фонд и предоставя на кишиневската общност нови възможности за достъп до ценни български издания. Особено ценни са дарените книги, които ще подпомогнат изучаването на българската култура и история от младото поколение“, споделят от библиотеката.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text