site.btaУченици от Българско училище „Родна реч“ във Ванкувър участваха в дискусия на тема „Има ли будители в моето семейство?“
Ученици от Българско училище „Родна реч“ във Ванкувър, Канада, взеха участие в урок, посветен на Деня на народните будители. Това анонсират от преподавателския екип на училище „Родна реч“ чрез публикация в официалната Фейсбук страница на просветната институция.
По време на учебното занятие децата, насърчавани от своите учители, се включиха в дискусия на тема „Кои хора наричаме будители?“, след което отговориха и на въпроса „Има ли будители в моето семейство?“ и рисуваха портрети на своите съвременни будители.
Седемгодишният Стефан разказва, че неговият дядо е будител, защото „той ме научи да меся хляб, докато бях през ваканцията в България“.
Адриана, която е на 8 години, нарича съвременен будител своята баба, която ѝ е разказала моменти от историята на България. Нейната съученичка Ева пък отбелязва „Мама също е будител, тя ми чете приказки и книги на български език“.
Десетгодишният Алън споделя, че за него съвременен будител е неговият баща, благодарение на който той познава и обича българския език.
„А моята прабаба е била първата учителка в нейното село и всички са я познавали. Тя стана на 90 години през изминалото лято“, с тези думи се включи в дискусията и 11-годишната Александра, разказвайки историята на своите прародители.
В края на учебното занятие учениците получиха похвали от своите преподаватели и потвърждението, че „всеки един от нас може да бъде будител, когато е носител на просвещението“.
„Нашите деца учат най-първо от нас и нашето семейство. Да бъдеш будител е равнозначно на това да научиш някого да меси хляб, то се крие и в грижата за градината, в грижата за общността, в грижата да поддържаме българския дух, дори и далеч от родината“, отбелязват преподавателите, поздравявайки своите колеги по света по повод Деня на народните будители.
Както БТА писа, Българско училище „Родна реч“ във Ванкувър предлага обучение за деца над 4-годишна възраст в предучилищна група и за ученици от 1. до 12. клас, давайки им възможност да обогатят познанията си по български език, да научат повече за автентичния фолклор, традиции, историята и географията на България. В училището има организирани театрална школа, клуб по математика, група за народни танци „Детелини“, както и клуб по журналистика – „Млади будни журналисти“, в които учениците могат да развиват своите таланти в различни области на изкуството и науката.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text