site.bta„Седмица на бесарабските българи“ за пръв път организираха в училищата в Молдова под егидата на Министерството на образованието
В образователните заведения в Молдова за първи път организираха „Седмица на бесарабските българи“ по случай празника на българите, живеещи в Молдова и Украйна – 29 октомври. Седмицата се проведе под егидата на Министерството на образованието на Република Молдова в 25 училища, в които се преподават дисциплините „Български език и литература” и „История, традиции и култура на българския народ“.
На откритите лекции в рамките на Седмицата се обсъждаха значими аспекти от историята и културата на българската общност в Молдова. Основните акценти включваха: приносът на видни български личности в Молдова, сред които историци, писатели, поети и културни дейци, допринесли за развитието на молдовското общество; съхранението на традициите и културата; връзките между България и Молдова чрез културни и образователни програми, които укрепват връзките на българите в Молдова с прародината си, съобщи за БТА ръководителят на Службата за политики в областта на междуетническите отношения към Министерството на образованието и изследванията д-р Иван Думиника.
Той подчерта важността на инициативата, като заяви, че Седмицата на бесарабските българи е значима стъпка към запазването на културната памет и идентичност на българската общност в Молдова: „Чрез тези образователни инициативи ние даваме възможност на младото поколение да се свърже със своите корени и да осъзнае приноса на българите за нашето общество. Това е не само празник, но и ценен момент за укрепване на връзките между Молдова и България и за засилване на междукултурния диалог“.
Според данните на Националното бюро по статистика на Молдова от 2014 година числеността на етническите българи в Молдова е около 54 хиляди души, което представлява 1,9% от населението на страната (2 804 801 души). Най-голям брой от тях живеят в Тараклийския район. Българската общност може да бъде намерена и в Автономно териториално образувание Гагаузия, както и в районите Кахул, Кантемир и Леова.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text