site.btaПо време на репетиция за празника на будителите в училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина отбелязаха рождения ден на един от учителите
По време на генерална репетиция във връзка с честването на празника на будителите в Българското неделно училище (БНУ) „Св. св. Кирил и Методий“ в гръцката столица Атина бе отбелязан рожденият ден на един от учителите – преподавателя по художествено слово и актьор Пламен Симеонов. Това съобщават в своята страница във Фейсбук от образователното средище.
„А когато празникът е озарен от усмивките на деца, които Ви обичат, и пожеланията на колеги, които Ви зачитат, несъмнено годините пред Вас ще бъдат благословени с любов, разбирателство и творчески успехи, любими учителю! За много години и честит рожден ден, г-н Симеонов“, е посочено в публикацията, в която са споделени и снимки от репетицията.
Както БТА писа, Културно-просветното дружество „Будители“ и действащото към него училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина ще отбележат Деня на народните будители с театрално-фолклорен спектакъл „Ветрената мелница“ по разказа на Елин Пелин. Събитието ще се състои на 3 ноември 2024 година от 11:30 часа местно време в „New star cinema“ на улица „Ставропулу“ 33.
Сценичната адаптация, диалозите и режисурата на спектакъла са дело на Пламен Симеонов, хореографията – на Теодора Бялкова, сценичното оформление – на Мирела Георгиева, а музикалното оформление и ефектите – на Мария Мирчева.
В своя сайт от училището представят и повече информация за Пламен Симеонов, който завършва Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ през 1981 година:
Работи в драматичен театър „Г. Милев“ в Стара Загора (в периода 1981-1988 г.) и в драматичен театър „Р. Стоянов“ в Габрово (в периода 1988-2000 г.). Създател е на театрално студентско студио във Висш медицински институт в Стара Загора (сега Тракийски университет). Поставя с бъдещите медици спектакли по Йордан Радичков и Радой Ралин (втора награда на театрален фестивал в Свищов през 1986 г.), Стефан Цанев и Уди Алън (голямата награда за студентски театър Шумен през 1985 г.). С постановката „Ние врабчетата“ с ученици от Френската езикова гимназия „Р. Ролан“ печели първа награда на националния конкурс сред изучаващите френски език гимназии – Русе 1987 г. Паралелно шест години се занимава с театрална терапия, поставя над 30 малки театрални форми с терапевтични цели по Антон Чехов, П. Панчев, Бранислав Нушич, Недялко Йорданов, Никола Русев и други. В Габрово реализира проекти със студенти от Техническия университет, Националната Априловска гимназия, с деца от всички възрастови групи. В Атина от 2015 до 2024 г. работи в БНУ „Паисий Хилендарски“, а в момента – в БНУ „Св. св. Кирил и Методий“.
В училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина, което действа към Културно-просветно дружество „Будители“, се приемат деца в предучилищни групи – на възраст три-четири и пет-шест години. Обучават се и ученици от първи до 12. клас. Преподаваните предмети са български език и литература, също така и история и география на България. Училището предлага присъствена и дистанционна форма на обучение, както и паралелки за деца, които не владеят български език.
В просветното средище има и извънкласни дейности – изобразително и приложно изкуство, часове по народни танци, както и часове по художествено слово. Училището издава и удостоверения за проведено обучение по съответните предмети за съответен клас, а в края на обучението си учениците имат възможност да сертифицират знанията си по български език пред Департамента за езиково обучение към Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text