site.btaУчилище „Никола Вапцаров“ в Никозия, Кипър, откри тържествено новата учебна година
Българското училище „Никола Вапцаров“ в Никозия, Кипър, откри новата учебна година с тържество. Това стана ясно от публикация във Фейсбук страницата на просветното средище.
Училищният звънец събра в българското училище в Никозия на 7 септември ученици, родители, баби и дядовци, учители и гости.
По традиция първо беше отдадена почит на училищното знаме, внесено от знаменосци. С химна на училището и химна на България започна официалната част от празника.
Председателят на Управителния съвет на Съюза на българите в Кипър Калин Павлов отправи своите поздравления към учениците и присъстващите, като им пожела "здраве, упоритост и неугасваща жажда за знания и любов към родината".
Заместник училищният ръководител д-р Даниела Вуюка също поздрави първокласниците, а училищният ръководител Лидия Стефанова заяви: „Обявявам новата учебна 2024-2025 година за открита!“.
Празникът продължи с песен и кратък рецитал, представени от ученици.
Първокласниците минаха „под венеца на успеха“ и опитаха от питка с мед, за да бъде учебната им година сладка, лека и изпълнена с щастие, отбелязаха от учебното заведение.
За учениците от 12. клас и техните родители пък това е последният първи учебен ден.
„Нека новата учебна година бъде честита, успешна и изпълнена с вдъхновение за всички ученици, учители и родители! Нека сме силни и единни, за да предадем любовта към езика на мама и тати, на баба и дядо, историята и традициите на България на нашите деца. Да запазим връзката с родината жива и силна! Да бъде спорна година за всички българчета в Кипър и по целия свят! На добър и светъл час, Вапцаровци!“, пожелаха в своята публикация от образователното средище.
Както БТА писа, училището е част от дейността на Съюза на българите в Кипър. Регистрирано е по Постановление 90/29.05.2018 г. на Министерския съвет на България и е вписано в Списъка на одобрените от Министерството на образованието и науката (МОН) в България училища в чужбина.
Програмата на училището е съобразена с изискванията на МОН и включва преподаване на български език, литература, география и история на България за ученици от предучилищна група до дванадесети клас.
Допълнително се организират извънкласни дейности и училищни празници, свързани с националното ни културно-историческо наследство.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text