site.btaМладежи от район Тараклия участваха в Национален форум на етническите малцинства в Молдова
Млади хора от район Тараклия, представители на българското малцинство в Молдова, се включиха в Национален форум на етническите малцинства – 2024 г. Събитието събра експерти от различни области и политически личности, за да обсъдят предизвикателствата и възможностите, пред които са изправени националните малцинства в Молдова.
Сред тях бяха президентът на Молдова Мая Санду, посланикът на Европейския съюз (ЕС) в Кишинев Янис Мажейкс, заместник-председателят на район Тараклия Андрей Балтаков и други.
„Пътят на Молдова към ЕС е с неограничени възможности за развитие на културите на Молдова. Но това ще бъде възможно само ако сме заедно. Това, което правим днес, ще определи нашата съдба, съдбата на нашите деца и на нашата страна за десетилетия напред. Нямаме право на грешка. За нас, за мен, няма значение на какъв език говори човек, какви са неговите етнически корени или каква е неговата религия – за мен, особено като президент, важното е само едно – този човек да бъде гражданин на Република Молдова“, написа на руски език на своята страница Мая Санду, предава moldovalibera.md.
По време на форума участниците разгледаха четири основни теми: „Законодателството и политиките на ЕС за националните малцинства“; „Образование, културно разнообразие и правата на малцинствата в контекста на европейска Молдова“; „Ролята на медиите, гражданското общество и младежта в етническите общности“; „Икономическото и социално развитие на етническите общности с подкрепата на ЕС“.
Участниците имаха възможност да се включат в дискусии и презентации по тези теми, споделяйки идеи и предложения за подобряване на условията за националните малцинства.
Събитието е организирано от Центъра за граждански инициативи за националните малцинства с финансовата подкрепа на Фондация Сорос в Молдова и Фондация за европейска демокрация.
Според данните на Националното бюро по статистика на Молдова от 2014 година числеността на етническите българи в Молдова е около 54 хиляди души, което представлява 1,9 % от населението на страната (2 804 801 души). Най-голям брой от тях живеят в Тараклийския район. Българската общност може да бъде намерена и в Автономно териториално образувание Гагаузия, както и в районите (области) Кахул, Кантемир и Леова.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text