site.btaПредставители на училище „Кирил и Методий“ в Париж подкрепяха на „Стад дьо Франс“ българските участници на Параолимпийските игри
Представители на училище „Кирил и Методий“ в Париж - преподавателката по български език и литература в училище „Кирил и Методий“ и Първа българска гимназия в Париж Румяна Шибилева заедно с двама възпитаници на образователното средище, подкрепяха на „Стад дьо Франс“ българските участници на Параолимпийските игри във френската столица.
„Там бяхме - учителката със своята единайсетокласничка и бившия ни ученик от випуск '22, сега студент. Подкрепяхме силно с всички възможни средства (вижте собственоръчно изработеното знаме) атлетката ни Стела в сектора за хвърляне на диск и Християн на пистата на 1500 м. И двамата се класираха на 4-то място в своите дисциплини! Толкова сме горди! А вълнението преля, когато „Мила Родино, ти си земен рай” в чест на златния ни медалист Ружди Ружди изправи на крак 80 000 зрители, участници…“, е посочено в публиакция на образователното средище във Фейсбук, където са споделени снимки и видеа от събитието.
Както БТА писа, Ружди Ружди спечели титлата в тласкането на гюле (категория F55) на Параолимпийските игри в Париж. Българинът дублира титлата си от Рио де Жанейро през 2016 година, а в колекцията си има и сребърен медал от Токио 2020. Християн Стоянов се класира на четвърто място в бягането на 1500 метра (категория Т46). Стела Енева се класира на четвърто място в дисциплината хвърляне на диск.
Асоциация „Български език – език европейски“ е създадена през октомври 2006 г. с цел разпространяване на българския език, култура и цивилизация във Франция. В тази връзка тя открива през ноември 2006 г. училище „Кирил и Методий“, през септември 2007 г. детска градина „Зайченцето бяло“, а през септември 2016 г. обособява и Първа българска гимназия в Париж, за да отговори по най-адекватен начин на нуждите на учениците. По същата причина училището започва да прави опити за дистанционно обучение още през 2012 г., а през 2013 г. открива първите си изцяло онлайн паралелки. През октомври 2016 г. открива училище в гр. Тулуза, за да подкрепи усилията на местната българска общност за създаване на образователна структура. През септември 2020 г. открива клон в гр. Лил, е посочено в сайта на Асоциацията.
Днес организацията осигурява обучение по български език на над 300 деца и ученици и над 60 възрастни, посочи по-рано за БТА Камелия Конакчиева-Трибулен, ръководител на образователните средища, действащи към Асоциацията.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text