site.btaУкрепиха сутерена на основната сграда на Солаковия хан в Букурещ
Кметът на румънската столица Букурещ Никушор Дан съобщи днес, че е била монтирана метална конструкция на сутерена на основната сграда на Солаковия хан, съобщава агенция Аджерпрес.
„Металната конструкция, която е от съществено значение за стабилността на сградата Солаков хан, е монтирана в сутерена на основното тяло, а дървеното скеле, необходимо за поддържане на тухлените сводове, е завършено“, заяви кметът в публикация на страницата си във Facebook.
Екипите на общинската компания ТСМВ работят паралелно по бетонните основи и извозването на отпадъците, което е достигнало 75 процента от предвиденото количество.
„Следващата стъпка ще бъде монтирането на метална конструкция на главната фасада, като се обърне специално внимание на запазването на съществуващите декоративни елементи“, посочва кметът на Букурещ.
През април Никушор Дан обяви, че общината започва работа на стойност седем милиона леи, за да обезопаси Солаковия хан - исторически паметник, построен през 1859 г., „оставен в разруха“ в продължение на години, припомня Аджерпрес.
„Започваме работа по обезопасяване на Солаковия хан. Това е емблематична сграда за Букурещ, построена през 1859 г., една от най-старите граждански сгради в Букурещ, исторически паметник, за съжаление оставен в разруха от години. Въпросът е да я направим безопасна, т.е. ще подпрем фасадите, ще подпрем основите на съседните имоти, ще подпрем вътрешните елементи. (...) Крайният резултат от тази операция ще бъде, че тази сграда ще бъде подкрепена от всички страни и ще бъде безопасна (...). Тази операция ще приключи в края на тази година (...), ще създадем интердисциплинарна комисия, която да даде тема за проектиране на това, което искаме да направим с тази сграда“, заяви на пресконференция кметът на Букурещ.
През юни 2023 г. Генералният съвет на столицата прие решение за обезопасяване, запазване и защита на историческия паметник Солаков хан, с прогнозен срок за изпълнение 16 месеца.
Солаковият хан е включен в Списъка на историческите паметници на Букурещ. Сградата е в напреднал стадий на разрушаване, представлява голяма опасност от срутване и е в първа степен на сеизмичен риск, според доклада за одобрение на решението. За да се запази това национално културно наследство, е необходимо спешно да се извършат дейности за обезопасяване и защита.
Построен в годината на обединението на княжествата Влахия и Молдова, известно още като “малкото обединение”, ханът е приютявал български революционери, като Христо Ботев, Васил Левски и Любен Каравелов.
Солаковият хан носи името на двама предприемчиви братя Солакоглу от Свищов. През 1859 г. те построяват имота с търговска цел - фабрика за макарони, но през годините мястото се превръща в подслон за българските революционери имигранти в Румъния. Именно там, в мелницата на хана в двора, през 1868 г. Христо Ботев и Васил Левски преживяват заедно една изключително студена зима, а на първия етаж на хана, в печатницата, Любен Каравелов издава вестниците "Свобода" и "Независимост" и списание "Знание".
/СГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text