site.btaБългария отпуска 212 500 лева за 27 проекта в район Тараклия по програма „Роден език и култура зад граница“
Българското образователно министерство за поредна 15-а година одобри проекти, свързани с подобряване на условията за осъществяване на ефективни образователно-възпитателни дейности, съдействащи за укрепване на българската духовност, за съхраняване на националното самосъзнание, бит и култура в българските общности зад граница.
На официалната страница на институцията са публикувани одобрените проекти за 2024 година. Според документа, в Молдова ще бъдат финансирани общо 52 проекта на стойност 524 369 лева. От тях два проекта са одобрени по Модул 3 - „Обмен на добри практики и създаване на образователни ресурси за обучението, организирано в чужбина“.
Това са:
- Проектът на Дома за детско творчество в район Тараклия, наречен „Републикански семинар-практикум на учители-българисти“, с финансиране от 1800 лева.
- Проектът на детската градина „Брезичка“ в село Паркани за организиране на фестивал на детски фолклорни състави, с одобрени средства на стойност 2500 лева.
Останалите проекти са одобрени по Модул 1 - „Подпомагане на обучението по български език и литература, по история на България и по география на България“.
Тази година по националната програма в район Тараклия ще работят детските градини, училищата, Дома за детско творчество, Школата по изкуствата, Домът на културата и други културно-образователни институции.
Националната програма „Роден език и култура зад граница“ е свързана с изпълнението на държавната политика по отношение на българите в чужбина за съхраняване и популяризиране на българското езиково и етнокултурно пространство зад граница и на националната, културната и духовната идентичност на българските граждани по света и на българските общности в чужбина.
Създава условия за мотивиране на изучаването на български език и литература, история и география на България от българите зад граница, както и за провеждане на дейности, които съдействат за съхраняване на националното самосъзнание, бит и култура. Реализира се от 2009 г., като през учебната 2023-2024 година чрез нея се подпомага обучението, организирано в 138 български неделни училища (БНУ) в чужбина, провеждането на форуми, майсторски класове, краткосрочни обучения на учители, изготвяне на нови учебни програми и електронни ресурси с фокус върху преподаването на български език в чуждоезикова среда, се казва в описанието на програмата.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text