site.btaАбитуриенти от Първа българска гимназия в Париж заснеха филм „Нашата история“
Дванадесетокласници от Първа българска гимназия в Париж „Кирил и Методий“ заснеха документален филм, озаглавен „Нашата история“, в който разказват за своите години, прекарани в Българското училище. Това споделят от екипа на образователната институция чрез публикация в своята Фейсбук страница.
„Нашата история. Съботна глътка България“ е красив и вълнуващ филм, създаден от тазгодишните ни абитуриенти – едно момиче и пет момчета, които с обич ни казват „Довиждане“, докато всеки от тях разказва за своята „съботна глътка България“, говорейки с любов, признателност към училището и дългогодишна вярност към българския език“ – пишат преподавателите от Първа българска гимназия в Париж, споделяйки видеото на своите най-големи възпитаници.
„Колкото и назад във времето да се върна, не си спомням да е имало ден, в който да не съм мислил, говорил, мечтал на български език, а благодарение на Българското училище всяка събота се пренасях духовно в нашата родина – България. Признавам, в първи клас не разбирах нуждата от това да изписвам всички онези чингелчета, чертички и кръгчета, но сега знам, че всяка чертичка, всяка буква, дума, идея ми е позволила да стана този човек, който съм днес. Няма достатъчно силни думи, с които да благодаря на нашите учители и всички поддръжници на идеята за това училище. Благодаря за грижите и отдадеността! Благодаря за съботните глътки България!“ – споделя Филип Колев и допълва, че с прекрачването за последен път на училищния праг „безгрижното детство свършва, но Българското училище винаги ще бъде място, където ще се чувстваме приети и очаквани, както у дома“.
Неговият съученик Боян Гинин разказва, че е пристигнал във Франция, когато е бил на 10 години и все още не е говорил добре френски език. Той нарича Българското училище „място, където можех и все още мога да се пренеса в България, дори и за една събота“ и отбелязва, че ще помни това, което всеки един учител му е дал и на което го е научил.
Емилиян Дамянлиев отбелязва, че с последния училищен звънец той, съучениците му и техните учители си казват „Довиждане!“, а не „Сбогом!“ и отправя благодарност към всички, с които е прекарал 15-те години в различните образователни етапи на Българското училище.
„Искам да изкажа най-напред благодарност към нашата учителка Румяна Шибилева, която не само ни научи да рецитираме Яворов, да се вълнуваме от поезия и да артикулираме ясно, но нейната заразителна страст е вдъхновение за всички нас. Благодаря и на всички други наши учители, които през години бяха с нас. Разбира се, и на нашата директорка, която се грижеше за нас, като за свои деца. Поглеждайки назад, осъзнавам колко много неща съм научил за българския език, за българската литература, култура и история през изминалите 18 години и колко още много имам да уча цял живот“ – разказва Люси Манолов и допълва, че би искала някой ден да предаде на своите деца „тази наша България, която открих тук, в нашето Българско училище“.
В края на филма, реализиран по идея на преподавателя в Първа българска гимназия в Париж Румяна Шибилева, абитуриентите от Випуск 2024 година отбелязват, че „макар да ни е тъжно днес, тези години, така бързо отминали, ще останат едни от най-светлите в нашето съзнание“.
Както БТА писа, Българско училище „Кирил и Методий“ в Париж е създадено през 2006 година като предмет на дейност на Асоциация „Български език – език европейски“. То има за цел да разпространява българския език и българската култура посредством системно обучение, което се признава и подпомага финансово от българското Министерство на образованието и науката. Сред застъпените предмети, преподавани в училището са: български език и литература, старознание, история и география на България, а за учениците от начален етап се предлагат и извънкласни занимания по музика и театър.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text