site.btaУчители от Тараклия участват в „Лятната школа“ в България
Пет учителки от градовете Тараклия, Твърдица и село Кайраклия от молдовския район Тараклия започнаха обучението си в „Лятната школа“ във Варна.
Заедно с учителите от българските общности в Сърбия - Босилеград и Украйна - Болград и Измаил, те чрез семинари, лекции и практически занимания, свързани с историята, културата и езика на България, повишават професионалното си развитие. Събитието е организирано от Кирило-Методиевския научен център (КМНЦ) при Българската академия на науките (БАН) и Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ).
Лекторите в Лятната школа са световнопризнатият учен, професор в КМНЦ и в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ Димо Чешмеджиев, проф. Славия Бърлиева, доц. Мая Иванова и други.
Според асистента в Центъра - д-р Елка Златева, Школата „заработи“ по инициатива на КМНЦ, който подписа споразумение за сътрудничество с Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).
„То бе в рамките на проект, в който бяха разработени и адаптирани учебни материали в полза на учителите от българските съботно-неделни училища, свързани с живота и делото на Кирил и Методий, както и с многовековната Кирило-Методиевска традиция, която е част от българската национална идентичност. Тази традиция съществува не само на територията на днешна България, но и в българската диаспора в различни географски точки и области. Направихме проучване и установихме, че учителите от тези училища изпитват недостиг на качествени образователни материали, които представят тази традиция на достъпен език, подходящ за използване в чуждоезикова среда, където тези училища функционират. Разработихме такива ресурси - видеоуроци, които са напълно безплатни и могат да се ползват от всички желаещи. Те могат да бъдат използвани както за преподаване на български език и история, така и за подготовка на празнични програми и допълнителни занимания,“ каза за БТА д-р Златева.
По думите ѝ същевременно Центърът е подписал споразумение и с Агенцията за българите в чужбина.
„Така двете институции си подадоха ръка в полза на българските общности зад граница. Когато търсехме практични измерения на това сътрудничество - какво би било полезно да се направи и какво е важно да се направи, от Агенцията ни подсказаха, че българските учители в различни географски територии и държави имат нужда от подкрепа за обогатяване на своите знания. Нашият Център се включи в тази подкрепа с инициативата за Лятната школа,“ поясни ученият.
Тя добави, че миналата година Научният център е провел първа такава школа в Албания.
„Тази година от Агенцията за българите в чужбина предложиха да се ориентираме към друга географска област - Молдова и Украйна, и да организираме школа за тази група учители. Добавихме към програмата и Западните покрайнини, затова има участници и от Босилеград“, сподели д-р Елка Златева.
Освен часовете по история, учителите през тази седмица ще посетят исторически и културни забележителности в региона.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text