site.btaИзложбата „Истории от глаголически времена“ гостува в Братислава
Една от най-новите мобилни експозици на Държавния културен институт (ДКИ) към министъра на външните работи „Истории от глаголически времена“ гостува в Братислава по повод празника на българската просвета и култура и на славянската писменост – 24 май. Изложбата беше включена в международната интердисциплинарна конференция „Езикови и културни контексти на християнската традиция: славяно-европейски връзки и паралели“, организирана от Университета „Коменски“, Словашкия комитет на славистите и Библейската комисия на славистите на Словакия. Това става ясно от съобщение, публикувано в официалния сайт на Държавния културен институт.
Откриването на изложбата, като съпътстващо събитие към конференцията, се състоя в залата на Българския културен институт в Братислава от 18:00 ч. на 22 май в рамките на честването на св. св. Кирил и Методий и бeше под патронажа на извънредния и пълномощен посланик на България в Словакия Васил Петков. Музикалният съпровод към събитието беше от хора за православни песнопения „Елици“ на Националната гимназия за древни езици и култури (НГДЕК).
Изложбата „Истории от глаголически времена“ е част от програмата на ДКИ „Мобилни експозиции“. Изработена е по Национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, финансирана от Министерството на образованието и науката и предоставена за целите на културната и публична дипломация от Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ към Българската академия на науките. Тя представя за първи път изображения от средновековни ръкописи с висока резолюция, които разказват истории из живота на глаголицата. Те са спомен за делата на трудолюбиви писачи и за съдбата на драгоценни текстове. Тези истории са извлечени от оскъдните свидетелства, които по волята на случайността са достигнали до нас.
Кирило-методиевската тематика е свързващо звено в работата на Българския културен институт в Братислава с много културни институции в Словакия.
/АГ/
news.modal.header
news.modal.text