site.btaМария Касимова-Моасе ще гостува на Българското училище „Паисий Хилендарски“ в Мюнхен
Мария Касимова-Моасе ще гостува на Българското училище „Паисий Хилендарски“ в Мюнхен. Това съобщиха от учебното заведение в своята Фейсбук страница.
Писателката ще се срещне с наши сънародници в германския град на 6 юни по покана на Германо-българското дружество „e.V.“ (Deutsch-Bulgarische Vereinigung in Bayern e.V.), допълниха от там.
Срещата с авторката започва в 18:30 часа местно време на адрес: Amalienstraße 38, 80799 Мюнхен.
„Поканихме Мария да погостува отново и на нас във филиала ни в Нойбиберг и тя с радост прие! Егоистично успяхме да откраднем около час от времето ѝ в полза на нашите ученици, родители и учители“, споделиха от просветното средище.
Мария Касимова-Моасе има издадени пет книги: „Близки срещи със смесени чувства“ през 2017 година, „Балканска рапсодия“, 2018 година, „Монолози“, 2022 година, както и двете части на комедийния роман „Записки от Шато Лакрот“ - 2021 и 2023 година.
„Мария е чудесен разказвач на истории. Историите ѝ са разчувстващи и завладяващи. И не само написаните на хартия, но и тези, разказани на живо. Както баща си - известния български актьор Хиндо Касимов, когото тя губи на 16-годишна възраст, Мария обича сцената и сцената обича Мария“, посочиха от училището.
Пред публика в България Мария Касимова-Моасе разказва своите „Свободно падащи истории“. Участията ѝ в Мюнхен през 2022 предизвикаха голям интерес в двете учѝлища, „Паисий Хилендарски“ и „Дора Габе“, а срещата ѝ с почитатели в ресторант „Еделвайс“ изпълни помещението докрай, допълниха от там.
„За да разберете какъв човек и разказвач е тя, задължително трябва да прочетете някои от нейните разкази. Ако все още не сте го направили, то сега ще имате удоволствието да сторите това“, отбелязаха още от българското учебно заведение.
Както БТА писа, в училище „Паисий Хилендарски“ в Мюнхен, Фрайхам и Нойбиберг, Германия, се обучават ученици от първи до дванадесети клас, има и предучилищни групи за деца от три до шест години. Те учат български език и литература, история и география на България. Децата могат да участват и в извънкласни занимания по народни танци, музика и пеене, народно творчество и рисуване на приказки.
Обучението се извършва по програмите, утвърдени от Министерството на образованието и науката в България. Просветното средище е включено в официалния списък на българските неделни училища в чужбина. Свидетелствата, които учениците получават, им дават право да продължат образованието си в България, без да полагат приравнителен изпит. Те могат да кандидатстват и в български университети.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text