site.btaС тържествен концерт Българското училище в Сао Пауло отбеляза 15 години от основаването си
С тържествен концерт на 11 май 2024 г. в Музея на емиграцията в Сао Пауло, Бразилия, бяха отбелязани 15 години от основаването на Българското училище в бразилския град. Сред официалните гости на празника бяха посланикът на България в Бразилия Божидара Сърчаджиева, почетният консул на България в Бело Оризонте Ренато Русев, както и представители на Културното дружество на българите в Бразилия.
Училищното тържество започна с химните на Бразилия, България и Европейския съюз и приветствие от посланика на България в Бразилия Божидара Сърчаджиева.
В своето слово посланик Сърчаджиева отправи към учениците пожелание да бъдат „здрави, будни и да продължават да опознават и обичат България“ и им благодари за търпението и устремеността, с които изучават български език, география и история, както и за желанието, с което опознават и спазват българските традиции.
Официален поздрав към гостите направи и ръководителят на образователното средище Михаил Кръстанов, който отбеляза, че учениците, родителите и учителите са тези, благодарение на които храмът на българската просвета съществува вече 15 години в град Сао Пауло.
Прочетен бе и поздравителен адрес, изпратен от генералния директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев.
Програмата продължи с видео разказ, представящ историята на образователното средище и неговото развитие през годините от основаването му до днес.
В края на видео ретроспекцията ученици от Перу, Аржентина и Северна Америка, обучаващи се в дистанционна форма, отправиха поздрав към гостите на празника и благодариха на своите преподаватели.
Най-малките възпитаници на училището се изявиха на сцената, участвайки в драматизацията „Под гъбата“ по текст на Владимир Сотеев, а след тях по-големите ученици демонстрираха своите познания по български език и актьорски заложби, пресъздавайки театрален етюд по баснята „Заек и костенурка“.
В литературно-поетичната част от програмата участие взе и 9-годишната София Христова, която бе дошла с родителите си от Рио де Жанейро, за да изпълни стихотворението „Татковина“, както и гимназистите Иван Генов, Викторданиел Митков и Фелипе Генов, които четоха пасажи от „Рибния буквар“ на Петър Берон.
Гостите на училищния празник имаха възможност да изгледат и кратък филм, разказващ за това как Зорница Антонова - докато пътува и снима из България, е създала онлайн уроците, използвани в часовете по география.
„Какво по-хубаво от това да покажем, че всички красоти, които децата ни срещат в учебниците, наистина съществуват. С тази идея започнаха нашите пътешествия из повече от 30 градове и села в България. Успяхме да покажем миналото и настоящето, разказахме интересни истории за интересни хора, направихме България по-позната и по-близка за нашите деца“ – сподели пред публиката Зорница Антонова.
Своите художествени заложби представи пред публика ученикът Анжело Соколов, който под съпровода на песента „Притури се планината“, нарисува портрет на българка, облечена в народна носия.
Музикални поздрави към присъстващите в залата отправиха учениците София Спасова Коста, Иван Генов, Фелипе Генов, както и тромпетистът Марчело Коста, и цигуларката Катя Спасова, която изсвири българска ръченица, композирана от Петър Христосков.
Финалът на концерта бе поставен с песента „Йовано, Йованке“ в изпълнение на Лора и Йоана Лазарови и съпровод на живо.
Както БТА писа, тържественото отбелязване на училищната годишнина бе включено в официалната програма на Българския фестивал „Розите на България“ в Сао Пауло.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text