site.btaКнигата на Даниела Иванова-Найберг „Хореографът – културен герой“ бе представена по време на среща разговор с доц. Георги Гаров в Чикаго
С представяне на книгата на Даниела Иванова-Найберг „Хореографът – културен герой“ на 25 април в Център „Малката България“ (галерия) в Чикаго бе открита първата вечер на Фестивал „Верея”. По време на събитието се състоя и разговор за хореографското изкуство с доц. Георги Гаров.
„Разговорът се завъртя около напомнянето, че всички ние, които преподаваме (хореографираме) танци и светове, трябва да се ограмотяваме постоянно“, съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА Даниела Иванова-Найберг.
Тя отправи благодарност към Константин Маринов, организатор на фестивала, за възможността първата вечер на културното събитие да бъде открита с представянето на книгата „Хореографът - културен герой“ в среща разговор с доц. Георги Гаров.
„Благодаря на доц. Гаров за споделеното. То чудесно се свърза с неговия петъчен клас с участниците във фестивала. В петък вечер (бел.ред. 26 април) в края на класа му видяхме хорото като жив организъм, като цяло, което вдишва и издишва, събира и разпуска. И пак. Това беше така зареждащо и красиво. Но отново огромните благодарности са за Коцето Маринов, неговото семейство и състав. Изключителни усилия, любов и посветеност са необходими, за да се случи фестивал с мащабите на „Верея“, посочи Даниела Иванова-Найберг.
Тя отправи сърдечни благодарности към Станимир Кирилов за снимките от представянето на книгата, както и за клиповете. А също и към всички, които са дошли на срещата. По думите ѝ онези, които не са успели да присъстват, но са попитали как могат да намерят книгата, може да посетят следния линк.
„Разбира се, на „своите си хора“ (Фолклорна формация „Сиатъл чета“) също благодаря. Всичкото хубаво преживяно около играта и хорото преди, по време, а и след „Верея“ е с тях и заради тях“, допълни Даниела Иванова-Найберг.
Както БТА писа, Даниела Найберг е с докторска степен по етнохореология от Института за изследване на изкуствата – БАН. Възпитаник е на Софийски университет (СУ) „Св. Климент Охридски“, където завършва българска филология, философия и културология (1988–1997 г.) и специализира фолклористика (1993 г.). Преди следването си в СУ се дипломира като хореограф в Института за музикални и хореографски кадри в София (1983 г.). Автор е на десетки публикации и хореографски постановки. Монографичното ѝ изследване „Съставът за народни танци като културно явление в България“ („Марс 09“) е издадено след спечелен конкурс на Министерството на културата (2011 г.) и е подкрепено допълнително от любители на българската култура в САЩ. Секретар е на подгрупата за танц и диаспора към изследователската група по етнохореология при ICTMD – International Council for Traditions of Music and Dance.
Художествен ръководител е на фолклорната формация „Сиатъл чета“ при Българския културен център в Сиатъл.
Доц. Георги Гаров е ръководител на катедра „Хореография“ във Факултета по изкуствата при Югозападен университет (ЮЗУ) „Неофит Рилски“ в Благоевград. Завършва Държавното хореографско училище в София, а след това Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив. Работи в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките, в Ансамбъл „Пирин“, в Националното училище за фолклорни изкуства „Широка лъка“, в ЮЗУ „Неофит Рилски“, а в последно време е и заместник-директор учебно-творческа дейност в 140-то Средно училище (СУ) „Иван Богоров“ в София.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text