site.btaУчилище „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина ще отбележи 20 години от създаването си с научен форум „Пътят на светлината“
Българското неделно училище (БНУ) „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина ще отбележи 20 години от създаването си с Международен научен форум „Пътят на светлината“, чийто домакин е Културно-просветно дружество „Будители“. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА училищният ръководител Мими Ничева.
Форумът е под патронажа на вицепрезидента на България Илияна Йотова и се осъществява с подкрепата на Посолството на България в Гърция. Събитието ще се състои на 11 май от 10:00 до 15:00 часа местно време в зала „К. Паламас“ в Културен център „Парнасос“ на адрес ул. „St. Georgiou Karytsi“ 8, Атина 10561. Съорганизатори са Кирило-Методиевски научен център при Българската академия на науките, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и Асоциация на българските училища в чужбина.
Събитието цели чрез представяне на делото на св. св. Кирил и Методий и техните ученици да стимулира разпространението на българския език и култура зад граница посредством дейността на неделните училища.
Лектори ще бъдат проф. Константинос Нихоритис („доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“); проф. Веселка Желязкова (Кирило-Методиевски научен център – Българска академия на науките (БАН)); проф. Андрей Бояджиев (Софийски университет „Св. Климент Охридски“); проф. Ваня Станишич (Белградски университет, Сърбия); проф. Велка Попова и проф. Димитър Попов (Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“); проф. Магдалена Костова-Панайотова (Департамент за информация и усъвършенстване на учители към Софийски университет „Св. Климент Охридски“); проф. Маргарет Димитрова (Софийски университет „Св. Климент Охридски“); доц. Диана Атанасова (Софийски университет „Св. Климент Охридски“); проф. д-р Атанасиос Капсалис (Ecclesiastical Academy of Athens); д-р Самуил Шивачев (Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“); гл. ас. д-р Нели Ганчева (Кирило-Методиевски научен център – БАН); гл. ас. д-р Радостина Стоянова (Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН, Белградски университет).
От 17:00 до 19:00 часа местно време е предвидена празнична програма на учениците от БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина. Тя ще се състои в Централна зала в Културен център „Парнасос“.
Честванията по случай 20-годишнината на учебното заведение ще започнат още от 10 май. Тогава от 18:00 часа местно време в сградата на БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Атина на адрес ул. „Лиосион“ №117 (Λιοσίων 117, Αθήνα – Πλατεία Αττικής, 10440, ΑΤΤΙΚΗΣ) са планирани няколко инициативи.
В рамките на празнична кампания на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН „Написаното остава. Пиши правилно!“ малки и големи ученици ще могат да направят кратка диктовка – не само за да проверят знанията си за българския правопис и пунктуация, а и за да засвидетелстват почитта си към българската просвета и култура, към българските учители, учени, просветители и дейци на културата, посочват от БНУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Ще се състои и урок на тема „Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа“ по Националната програма „Неразказаните истории на българите“ на Министерство на образованието и науката. Преподавател ще бъде гл. ас. д-р Радостина Стоянова (Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН, Белградски университет).
Предвидени са също и „Калиграфска работилница“, както и „Моето похвално слово с рисунка за светите братя“.
„В рамките на два часа участващите ще се потопят в магията на модерната калиграфия и изящното писане, ще научат базови техники, с които да разкрият тайни за създаване на прекрасни писмени форми. Инициативата няма състезателен характер, замислена е като практикум за усвояване на технически умения за красиво изписване на кирилските букви, чрез което да се развие любовта към писането и езика“, посочват организаторите.
Те добавят, че „Моето похвално слово с рисунка за светите братя“ е инициатива, която цели да се стимулира родолюбието и българщината сред подрастващите в гр. Атина и включва пресъздаването на образите на светите братя, на български автори, на картини, родени от магията на кирилското слово. Преподавател ще бъде доц. д-р Адриана Любенова (Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“).
Заявки за участие в инициативите могат да бъдат изпращани на имейл адрес bnubuuditeli@gmail.com.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text