site.btaДимчо Ангелов пред БТА: „Приятели на България“ цели да се възстанови специалността „Българска филология“ във Вроцлавския университет
Настояща цел на Асоциация „Приятели на България“ в Полша е възстановяването на българската филология във Вроцлавския университет и създаване на постоянен информационен център за промоция на България в полския град. Това съобщи за рубриката „БГ Свят“ на БТА председателят на Асоциация „Приятели на България“ в Полша Димчо Ангелов.
Както БТА писа, Асоциацията организира традиционна българска вечер в Галерията на миниатюрните музикални инструменти в Арт работилниците на полския град Вроцлав преди седмица. В рамките на събитието имаше музикални изпълнения на „Балкан Фолк Акустик“ – Евгени Генев и Димчо Ангелов, придружени с хора и ръченица.
За историята и събитията, които организира Асоциацията, разказа пред БТА самият Ангелов.
Вроцлавската Асоциация „Приятели на България” (Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii) e основана през 1997 година по негова инициатива като продължение на дейността на Българското културно-просветно дружество „Христо Ботев” в Полша (клон Вроцлав) след демократичните промени в 1989 година.
Регистрирана е според полския закон като неправителствена организация. Според статута си и съвременните насоки за европейска интеграция има отворен характер, не е само за българи.
Главната дейност на Асоциацията е промоцията на България в Полша с цел укрепване на нейния положителния образ зад граница и развитието на българо-полските връзки в областта на културата, бизнеса, туризма, спорта и др.
Организират се многобройни български изложби, концерти, филмови срещи и фолклорни вечери във Вроцлав и по цяла Долна Силезия, отразявани от полската преса, радио и телевизия, обясни Димчо Ангелов.
Той разказа кои са най-значимите ежегодни мероприятия на Асоциацията от 29 години насам. По думите му това са Мартенските дни на България във Вроцлав по случай националния празник 3 март, (траещи почти месец), Пролетният празник с традиционната мартеница, Дните на българската култура, просвета и славянска писменост по случай 24 май.
„Редовно сме канени от Бюрото на Европейската комисия за участие в Дните на Европа и във фестивалите на Европейския ден на езиците на 26 септември, с представяне на българския език с песен, поезия, литература и филм“, каза председателят на Асоциация „Приятели на България“ пред БТА.
Ангелов посочи, че за промоцията на българската музика и фолклор допринася и концертната дейност на вроцлавската българо-полска формация „Балкан Фолк Акустик“.
„За интеграцията на българската диаспора и развитието на междукултурните взаимоотношения с другите етноси и национални малцинства допринася и създаденият преди 20 години читалищен клуб, към който има все още скромна библиотека и видеотека“, добави той.
По думите му Асоциацията „Приятели на България” е инициатор за създаването на първото Почетно консулство в бившия соцлагер - през 1999 г. във Вроцлав, с почетен консул полския бизнесмен Ян Хоростковски.
„Дейността на вроцлавските българи е отбелязана в книгата на проф. Уршула Качмарек „Под знака на Варненчик” (Pod znakiem Warneńczyka), а също и в поредицата издания на вроцлавския Етнографски Музей „Mam jo Skarb”, разказа още Димчо Ангелов.
Самият той още като студент във вроцлавската Политехника (1973-1980) създава музикална група „Траки“, която изпълнява българска музика в полските клубове и представя с голям успех България на различни студентски фестивали в Полша, заемайки призови места.
В 1976 г. сформира Международна музикална група „ТЕРРА“ (Земя), която за 45 години дейност е изнесла около 3000 концерта с участието на повече от 500 изпълнители от 40 страни, обединени от идеята „Песента не знае граници - Песента сближава народите”.
„В този единствен по рода си експеримент в Полша, редом със световния фолк, кънтри, поп, блус, рок и реге, винаги е имало място за българските песни и хора, сплотяващи с ентусиазъм чуждестранната публика, печелейки по този начин нови приятели на България“, коментира Димчо Ангелов.
В рамките на група „ТЕРРА“ през 1997 г. заедно с дошлия от България акордеонист Евгений Генев основават обособена група за български фолклор „Балкан Фолк Акустик“, която многократно е гостувала в различни радио предавания и телевизионни програми на живо и е участник в редица музикални фестивали в Полша, Естония, Германия, Чехия и Сърбия, представяйки българската култура по европейските сцени.
През последните години Димчо Ангелов е канен за жури в международни младежки фестивали като „Нова Музика“ - Горна Оряховица, „Трикси“ - Балчик, „Орфей в Италия”- Венеция.
От 1980 г. - след приключване на следването и установяването си във Вроцлав, Димчо Ангелов активно се включва в дейността на Българското културно-просветно дружество „Христо Ботев” в Полша, а след създаването на клон във Вроцлав, е избран за негов председател.
Като такъв установява контакти с българските земляческите дружества в Чехословакия, Австрия, Германия, Унгария и организира взаимни гостувания за различни празнични мероприятия, важни за интеграцията на българската диаспора в Средна Европа.
От 1986 г. е и организатор на Вроцлавския събор на българите в Полша по време на Седмицата на българската култура за 24 май.
За своята дейност Димчо Ангелов е отличаван със Златна значка на Сдружението „Любители на Вроцлав”, Статуетки „Виктория 2000” и „Дарител на годината 2003” на Клуба на доброжелателните хора, Сребърен и Златен медал на Почетния Консул Ян Хоростковски за промоция на България в Полша, получавал е дипломи и благодарствени писма от много институции, между които Посолството на България в Полша.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text