site.btaСедем филмови вечери организира Културният ни институт в Берлин в рамките на Седмица на българското кино
Седем поредни филмови вечери организира Българският културен институт в Берлин в рамките на Седмица на българското кино. Събитието бе посветено на националния ни празник Трети март и на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Германия.
Поредицата от киновечери започна на 29 февруари с прожекция на филма „Добрият шофьор“. Той бе показан в берлинското кино „Бротфабрик“, което бе домакин на всички прожекции.
„Седмицата на българското кино в Берлин беше открита при огромен интерес и пълна зала. Приветствие към публиката поднесоха господин Клаус Льозер, програмен директор на кино „Бротфабрик“, и господин Борислав Петранов – директор на Българския културен институт в Берлин“, съобщиха от Културния ни институт.
На 1 март берлинската публика имаше възможност да види лентата „Последният гларус“, а на 2 март беше излъчен филмът „Диада“.
„Благодарим на актрисите Маргарита Стойкова и Жана Яковлева за чудесния разговор след прожекцията, а на Милен Радев за превода“, споделиха от Института.
На националния празник на България програмата на Седмицата на българското кино продължи с филма „Случаят Тесла“ и разговор с част от екипа.
„Режисьорът Андрей Хадживасилев изключително атрактивно въведе малките зрители и техните родители в света на детското кино. А с помощта на Милен Радев и нашата германска публика можеше да участва активно в разговора. Благодарим и на двамата“, допълниха от Българския културен институт.
На 4 март пред берлинската публика беше представен филмът „Шекспир като улично куче“.
„И петият ден от Седмицата на българското кино - Берлин 2024 премина при голям интерес от страна на нашата публика и публиката на кино „Бротфабрик“. Филмът беше определен от вас като „филм на световно ниво“. Актьорът Васил Илиев е много интересен събеседник. Изненадата, която поднесе на публиката, бяха чифт боксови ръкавици с автографи на актьорите Владислав Стоименов и Елеонора Иванова за първия зрител, задал въпрос. Разговорът беше интересен и за германската публика отново благодарение на преводача Милен Радев“, посочиха от културната ни институция след прожекцията.
Събитието продължи с филма „Ваймар експрес“, който беше показан на 5 март.
„Предствянето на документалния филм отново напълни залата на кино „Бротфабрик“. Последва една много интересна и важна дискусия със сценаристката и режисьор на филма Милена Фучеджиева на тема твореца и властта. Благодарим на публиката и на г-жа Фучеджиева за прекрасната вечер“, разказаха от Института.
Седмицата на българското кино бе закрита с прожекция на лентата „Нямаш място в нашия град”.
„Това беше първата Седмица на българско кино - Берлин 2024! Благодарим на публиката за огромния интерес! Очаквайте Седмицата на българското кино - Берлин 2025“, обобщиха от Културния ни институт и разказаха подробности за домакина на събитието - културния център „Бротфабрик“ в Берлин: „Неслучайно площадчето пред него се казва „Калигари плац“. В началото на двадесети век, преди да се създаде голямата киностудия „Бабелсберг“, тук са били ситуирани множество малки киностудии. Тук е сниман и филмът „Кабинетът на д-р Калигари“. Ето откъде идва и името на площадчето. „Бротфабрик Берлин“ е културен център, който има театрална сцена, кино и галерия. Безкрайно благодарим на екипа за гостоприемството“, посочват от Института.
Филмовата инициатива премина под патронажа на посланика ни в Германия Григор Порожанов.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text