site.btaДеца от българското неделно училище в Истанбул поднесоха изработени от тях мартеници на представители на областната управа и на кметството на мегаполиса
По повод изконната българска традиция Баба Марта днес ученици от българското неделно училище “Св. Св. Кирил и Методий” в Истанбул и преподаватели посетиха помощник-областния управител на мегаполиса г-жа Йозлем Бозкурт–Геврек, за да й поднесат мартеници.
Срещата се състоя в кабинета на г-жа Бозкурт и премина в задушевна атмосфера. Тя сърдечно посрещна гостите на вратата. Ученичките Теодора, Ресмие и Мария, избрани да представят училището, бяха облечени с български носии. Децата поднесоха на г-жа Бозкурт мартенички, изработени от самите тях в училищната работилница за мартеници.
Директорката на училището Павлина Копано разказа за обичая на българите да закичват близки и приятели с червено-белите амулети с пожелание за здраве и благополучие.
Децата поздравиха домакините с българската песен ”Седнало е Джоре Дос “под ръководството на преподавателката по музика Маргарита Бидева-Хамурджу.
Помощник областният управител на Истанбул от своя страна изказа сърдечна благодарност за посещението и мартениците, пожела на учениците и на преподавателите успехи в учебните занятия и изрази желание да посети българското неделно училище.
Традицията учениците от българското неделно училище да подаряват мартеници по случай Баба Марта започна миналата година и тази година се реализира за втори път.
Втората спирка на учениците бе кметството на Голямата община на Истанбул, където гостуваха на г-н Барбарос Бююксакнаг, директор на Дирекция Международни отношения.
На чаша чай и ядки децата разказаха за празника Баба Марта и поднесоха изработени от тях мартенички на домакините. Учениците рецитираха стихчета и изпълниха пролетни песнички.
Г-н Бююксагнак, който е гостувал миналата година на учениците в българското неделно училище по случай 24 май, сподели, че е останал впечатлен.
Смятам, че възпитаниците на българското неделно училище са бъдещите посланици на дружбата между Турция и България, заяви той пред БТА.
Г-н Бююксагнак запозна гостите със залата, където заседава парламентът на голямата община.
Красимир Ценовски, заместник-ръководител на Генералното консулство в Истанбул, както и Димитри Йотеф, председател на настоятелството на Българската екзархия, където се помещава българското неделно училище, също участваха в срещите на възпитаниците на училището с отговорни представители на институциите в Истанбул.
Учениците са изпратили саморъчно изработени мартеници и в България - на българското президентство, на министър-председателя, министъра на образованието и др.
Българското неделно училище "Св.Св.Кирил и Методий" е единственото учебно заведение от този род на територията на мегаполиса. То е правоприемник на някогашното българско училище "Св.Св.Кирил и Методий" на православните българи в Истанбул, наричани цариградските българи. Настоящото училище бе открито през 2015 г. по инициатива на Генералното консулство на Република България в Истанбул. Помещава се в сградата на Екзархията. Започнало със 17 деца, през настоящата учебна година в него учат около 60 деца под ръководството на шест преподаватели. Освен български език, история, география, се изучават български фолклор, музика и танци, а също и рисуване. В училището се отбелязват националните празници на България, както и включените в календара на българската православна църква религиозни празници.
/СГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text