site.btaИнформационна кампания за бъдещи студенти се състоя в Босилеград
Ученици от гимназията в Босилеград се запознаха с информационна кампания за набиране на студенти, докторанти и специализанти, които желаят да продължат образованието си в българските висши училища от учебната 2024/2025 година.
Експерти от българското Министерство на образованието и науката (МОН) и от Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), придружени от представител на Консулството на България в Ниш, представиха Национална програма „Популяризиране на българското висше образование и улесняване на достъпа за кандидатстване на лица от българска народност, живеещи в чужбина, за обучение в български висши училища“ съгласно Постановления на Министерски съвет № 103/1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина.
На срещата присъстваха директорът на гимназията Владимир Глигоров, старши експерт Мариана Облакова и главен експерт Росица Апостолова от Дирекция „Висше образование” към МОН, Дарина Панайотова, държавен експерт в Дирекция „Образование на българите в чужбина и училищна мрежа” към МОН, Ива Крумова, главен експерт и референт за Сърбия от ИАБЧ, както и българският консул в Ниш Петър Данов.
Пред босилеградските абитуриенти беше представена процедурата за кандидатстване, необходимите документи и преференциите, които осигурява българската държава.
Министерството на образованието и науката осигурява 2000 места, субсидирани от държавата, за студенти, които са българи от чужбина. Кандидатстването и подаването на документи ще се проведе онлайн в електронна платформа на МОН. Също онлайн ще бъдат и изпитите по българска история, български език и литература, по биология и химия, както и по избрана специалност.
Всички желаещи кандидат-студенти ще могат да се запишат в периода от 20 април до 30 май 2024 година, като изпитите ще бъдат на 29 и 30 юни.
Студентите, приети по 103 Постановление на Министерски съвет, вече не заплащат такса за обучението си и са здравно осигурени от българската държава. Висшето училище, където са приети, им осигурява и общежитие. През първата година получават стипендия, която могат да запазят до края на редовното си обучение, ако покрият необходимите изисквания. Ползват се с правата и могат да участват в програмата „Еразъм“. Всеки студент може да проведе повече от една мобилност, като общата им продължителност за всеки цикъл на обучение (бакалавър, магистър, доктор) е максимум 12 месеца в университет в държава от ЕС. Очаква се на сайта на МОН да бъде публикуван план-приемът с отпуснатите специалности, като всеки кандидат-студент има право да избере до пет желания за обучение.
Директорът на босилеградската гимназия Владимир Глигоров изказа своите благодарности към Министерството на образованието и науката на България и екипа, който днес изнесе кампанията, подчертавайки, че благодарение на получената информация бъдещите студенти ще са наясно кои документи са им необходими при кандидатстване за записване във желаните от тях висши учебни заведения, както и за придобиване на виза „Д“, необходима за престой в България по време на обучението им.
Утре, 23 февруари, подобна информационна кампания ще се проведе в Пирот и Цариброд.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text