site.btaОбучение за безопасността на журналистите се проведе във Враня
Обучение за подобряване на безопасността на журналистите, което беше предшествано от представянето на месечния медиен мониторинг на ANEM (Асоциация на независимите електрони медии) за месец януари, се проведе във Враня. Представители на босилеградския малцинствен портал „Гласпресс” уважиха поканата и присъстваха на форума.
Бранко Чечен, журналист, преподавател, редактор и бивш директор на Центъра за разследваща журналистика в Сърбия, проведе тренинга за журналисти. По време на обучението във Враня фокусът беше върху разпознаването на различни форми на насилие и заплахи, както и върху стратегиите за по-нататъшна превенция и защита.
„Във Враня и Пчинския окръг журналистите са подложени на всякакъв вид насилие, както и техните колеги в други части на Сърбия. Те проявиха голям интерес към начините, с които могат да намалят възможността подобни неща да им се случат, но и какво могат да направят, когато се случи евентуално насилие. По този начин те искат да повлияят за намаляване на честотата и степента на насилие на подобни събития, но и да анимират местните институции в превенцията и наказването на насилниците. Особено приветствам присъствието на служители на МВР и местните прокуратури на обучението. Те показаха, че наистина се интересуват как изглежда всичко това от гледна точка на нас, журналистите, и аз съм им много благодарен за това“, каза Бранко Чечен.
Във Враня беше представен и месечният медиен мониторинг на Асоциацията на независимите електрони медии за месец януари от един от авторите – адвокат Круна Савович. Тя представи най-важните констатации от доклада относно свободата на словото, съдебните дела на SLAPP, изготвянето и прилагането на нови регулации в медиите и свързаните с тях сфери.
Круна Савович представи резултатите, получени по време на януарския мониторинг на медийната сцена в Сърбия: „Присъстващите бяха информирани за заключенията на доклада за състоянието на правата на човека, изготвен от организацията Human Rights Watch. Докладът посочи, че независими журналисти и през 2023 г. са били изложени, както на заплахи и сплашване, така и на съдебни дела на SLAPP. По време на наблюдението на медийната сцена следното привлече особено внимание: опит за превземане на акаунта в Instagram на журналиста от CINS Ивана Милосавлевич, адресирани заплахи до уеб редакцията на N1 и упражнен натиск върху журналистите Ваня Джурич (N1) и Желко Велькович (Nova S), заплахи от страна на авторите Ненад Кулачин и Марко Видойкович заради техния подкаст, физическа атака срещу журналиста Небойша Тодорович и натиск върху Ивана Йованович, журналист от Буяновачки“.
Презентацията на адвокат Савович беше въведение към открита дискусия за случаите на заплахи и атаки, на които журналисти от Лесковац, Враня, Буяновац, Босилеград и други градове в окръг Пчиня са били изложени през предходните години.
Представители на босилеградският портал „Гласпресс” активно се включиха в обучението, като още веднъж припомниха пред всички за инцидента от 14 юни 2022 година с екипа на БНТ и местни еко активисти в село Караманица. Пред мината „Босилеметал” те бяха атакувани с камъни от директора и неговите подчинени. Колегите и прокурорите бяха запознати и с кофискуването на трите книги на Едвин Сугарев от колата на главния редактор на портал „Гласпресс” и кореспондентът на БТА Александър Димитров на митницата (ГПП) „Рибарци” от страна на граничните власти на 9 август 2023 година.
Събитието във Враня беше организирано от Асоциацията на независимите електронни медии, в рамките на проекта „Система за превенция на насилието и защита на журналистите“, подкрепен от Европейската комисия и медийния отдел на мисията на Организация за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Сърбия.
/ЙК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text