site.btaПравославната ни църква в Хамбург ще почете паметта на Константин-Кирил Философ със Света литургия
Българската православна църква „Св. св. Кирил и Методий“ в Хамбург ще почете паметта на свети Константин-Кирил Философ със Света литургия на 18 февруари. Богослужението започва в 10:00 часа местно време, съобщиха от Българската православна църковна община в своята Фейсбук страница.
„Обични малки и големи приятели на енория ни, обични в Господа Иисуса Христа братя и сестри, в неделния ден ви каня от сърце да почетем паметта на свети Константин-Кирил Философ в храма и да си припомним за онова дело, на което солунските братя посвещават целия си земен живот. Неделното евангелие и апостолското четиво ще бъдат прочетени, както винаги в нашата енория, на български и немски език. Божието благословение и Неговата милост да бъдат с всички вас“, написа свещеник Яков в социалната мрежа.
Православната ни църква чества успението на свети Константин-Кирил и паметта на преподобния Авксентий на 14 февруари.
Както БТА писа, свети Константин-Кирил Философ е известен с второто си име заедно с брата си Методий, с когото дали на славянските народи азбуката и първите преводи на свещените книги на техния език.
Завършил Магнаурската школа в Цариград, Константин после преподавал в нея, а императорът му възлагал и мисии в други страни. Но по-късно Константин се оттеглил в манастир на планината Олимп, Мала Азия, при свети Методий, където двамата извършили епохално дело - създали славянската азбука и първите преводи на свещените книги на славянобългарски език.
После братята били изпратени от император Михаил ІІІ в Моравия и Панония, за да учат на християнската вяра тамошните славяни чрез проповед и книжнина на бащиния им език. Но така засегнали интересите на местния клир, подчинен на Рим, и двамата братя трябвало да отидат да защитят своето дело пред самия римски папа.
Там свети Константин тежко заболял, приел монашество с името Кирил и тихо починал на 14 февруари 869 г. Сам папа Адриан извършил погребението му в църквата “Св. Климент Римски”. Житието на свети Кирил написал неговият ученик свети Климент Охридски.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text