site.btaПреподавателката Валентина Найденова: Във всеки момент някой се нуждае от помощ, бъдете готови и се отзовете
Щанд с мартеници подготвят деца, родители и учители от Българското народно училище в Брюксел за участието си в благотворителен фестивал в белгийската столица в подкрепа на деца от „Карин дом“ във Варна. Това сподели специално за БТА преподавателят в учебното заведение Валентина Найденова.
„Учениците са щастливи от идеята, че могат да бъдат полезни на други деца. Без знания, родолюбие и изкуство няма какво да ни вдъхновява. Изработването на мартеници е вид изкуство. Всички заедно творим. Говорим за произхода на мартеницата, която е най-обичаният български символ“, разказа Найденова и допълни: „Бяло–червеният конец е това, което в един ден свързва всички българи, независимо от това в коя точка на земното кълбо се намират“.
Преподавателката посочи още, че подготвяйки българските деца за благотворителната инициатива, се ръководи от принципа „доброто ражда добро“ и се опитва да им го предаде. „Според мен добрата постъпка е усещането да направиш нещо добро за някого, дори да не го познаваш и без да очакваш в замяна нещо от него. И много да не говориш за това“, сподели учителката.
На 18 февруари Фестивалът на мартеницата ще събере в белгийската столица представители на Българското народно училище в Брюксел, Ново българско училище в Гент и на българската секция към Европейското училище „Брюксел IV", както и общности от Румъния и Молдова. Домакин на инициативата ще бъде Българската културна асоциация в Белгия.
Ето какво още разказа Валентина Найденова за рубриката „БГ Свят“ на БТА:
Разкажете повече за участието на Българското народно училище в Брюксел в благотворителната инициатива, организирана в подкрепа на „Карин дом“ във Варна? Как децата се подготвят за събитието?
- Българското народно училище е ново малко училище, в което атмосферата е по-скоро семейна. За всяко събитие всички работим заедно и всеки прави каквото е по силите му. В подкрепа на „Карин дом“ децата, учителите и родителите ще изработят мартеници, които ще предлагаме на щанда ни по време на международния Фестивал на мартеницата в Брюксел.
Как малките ни сънародници приемат възможността да помогнат на други деца, вдъхновява ли ги тази идея?
- Учениците в Българското народно училище работят в спокойна среда. Те са щастливи от идеята, че могат да бъдат полезни на други деца. Без знания, родолюбие и изкуство няма какво да ни вдъхновява.
Изработването на мартеници е вид изкуство. Всички заедно творим. Говорим за произхода на мартеницата, която е най-обичаният български символ. Как тя се прави от усукани вълнени или памучни бели и червени конци. Споменаваме за значението на всеки един от цветовете – белият символизира чистотата, новото начало, а червеният олицетворява живота, енергията на слънцето и плодородието.
Разбирайки за значимостта на този символ, това ги кара да са старателни в изработката на всяка мартеница. Учи ги на отговорно отношение, дава надежда. В същото време показва, че бяло – червеният конец е това, което в един ден свързва всички българи, независимо от това в коя точка на земното кълбо се намират.
Какво усещане дава на човека една добра постъпка?
- Според мен добрата постъпка е усещането да направиш нещо добро за някого, дори да не го познаваш и без да очакваш в замяна нещо от него. И много да не говориш за това. „Доброто учи на добро“ това е принципът, който следваме и се опитваме да го предадем на нашите ученици. Кога трябва децата да започнат да се учат на добри дела и каква е ролята на училището в този процес? „Няма път, който да не започва от дома!“ – казват мъдреците. Ние възрастните сме отговорни какви деца ще възпитаме и на какво ще ги научим, независимо дали сме родители, или учители. В Българското неделно училище наричаме децата „нашите деца“ и така работим заедно с родителите за тяхното добруване.
Какво Ви дава лично на Вас участието в благотворителното събитие?
- Примерът, които даваме, е най-добрият учител. Да обясним и да мотивираме децата да са съпричастни към различни лични или социални проблеми, е наш морален дълг. Да възпитаме у тях добри качества и така, когато детето порасне, гледайки как ние подхождаме към подобни каузи, за него ще бъде естествено да има желание да се включи. Да покажем какви мартеници, картички или други неща ние сами сме изработили и предлагаме за благотворителния щанд, да ги научим те самите да правят такива красиви неща. А красотата е основен принцип на добротата. Невероятно е да усещаме тяхното старание. Прекрасно е да видим удовлетворението в очите на учениците ни от собствените им постъпки. Тогава сме си свършили работата.
Според Вас защо трябва да намираме време и възможност да помагаме по-често на ближния?
- Ако човек изпитва морален дълг към себе си и обществото, потребност да е полезен, ще намери и възможност, и време, и начин да го осъществи. Във всеки момент някой се нуждае от помощ. Затова просто бъдете готови и се отзовете!
Използваме случая да изкажем благодарност на всички родители, настойници, баби и дядовци, приятели на училището ни, гости и доброволци, които ще вземат участие в събитието, благодарност за отделеното време, за доброволния труд, който полагат и средствата, които ще отделят. Всички заедно сме по силни за постигане на крайната ни цел.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text