site.btaГалина Филипова: Доставя ми удоволствие, че мога да предам любовта към българските ритми на децата тук
Доктор Галина Филипова е майка на две деца, практикуващ семеен зъболекар и от скоро учителка във филиала на училище „България“ в Плимут. „Много съм щастлива, че намерих българската общност в Мичиган, за да мога да обградя децата си с културата и обичаите, с които съм израснала“, сподели тя пред „Вестник на българите в Детройт“.
Когато е на 12 години, тя заминава с родителите си и по-малкия ѝ брат за Ботсвана, Африка. Там завършва гимназия. През 2002 г. се преместват в щата Кънектикът, където Филипова завършва бакалавърска степен в университета в Денбъри. Започва работа в Broad Institute в Бостън, където се запознава с бъдещия си съпруг Скот Низбет.
След една година работа записва стоматология в University of Pennsylvania във Филаделфия.
„Въпреки голямото разстояние между Бостън и Филаделфия, връзката ни със Скот продължи и се сгодихме. През 2013 г. той започна магистратура в Колумбийския университет в Ню Йорк, а аз работа в частен кабинет. Там се роди дъщеря ни Елиана, която започна предучилищна тази година. Заради пандемията напуснахме Ню Йорк и се преместихме първо в Кънектикът, а през есента на 2020 г. се установихме в Мичиган. На следващата година се роди и синът ни Николай, който вече е на две годинки и половина“, разказва Галина Филипова.
Тя споделя и за живота си в Африка. Казва, че първата ѝ година там е била трудна, защото е знаела малко английски език. Намерила обаче приятели, които ѝ помогнали: „Попаднах в интернационална група от съученици, които разшириха погледа ми към света и ме запознаха с различни култури и обичаи“.
Стоматологът пази като най-ярки спомени от Африка посещенията си на резервати и възможността да види дивите животни в тяхната естествена среда.
Галина Филипова разказва и за решението си да започне да преподава в българско училище: „Дъщеря ми беше силно впечатлена от народната танцова група на племенницата ми, която гледахме това лято в България. Това ме мотивира да стана учителка по танци във филиала в Плимут тази година. В България и аз бях участник в танцов състав и ми доставя огромно удоволствие, че мога да предам любовта към българските ритми и танци на децата тук“.
Филипова споделя, че въпреки живота си зад граница вече 26 години, пази българските традиции и обичаи, които е научила от баба, дядо и родителите си и се опитва да ги предава на децата и съпруга си.
„Скот не говори много добре български език, но е бил няколко пъти в България и много харесва страната и нашата кухня. По това време на годината няма търпение да отвори буркана с домашна туршия и да направи греяна ракийка“, разказва стоматологът.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text