site.btaРаботилница по четене се състоя в училище „Абагар“ в Италия
Работилница по четене се състоя във филиала на Българското училище „Абагар“ в Рим. Участие в нея взеха студентите от Кръжок „Чети с нас - четящият студент, четящото дете“ към Педагогическия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, с ръководител проф. Мариана Мандева. Това съобщи образователното средище на страницата си във Фейсбук.
„Коледно настроение, приказни истории и полезни знания за символите на България ни подариха студентите от Великотърновския университет, специалност „Начална училищна педагогика и чужд език“! Светли коледни празници на целия прекрасен екип на Великотърновския университет и благодарности за ползотворната съвместна работа!“, написаха в социалната мрежа от учебното заведение.
Кръжокът „Четящият студент, четящото дете” започва дейността си на 8 октомври 2014 г. с Решение на Факултетния съвет на Педагогическия факултет към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Негов ръководител е проф. дн Мариана Мандева. В кръжока участват студенти от специалностите „Начална училищна педагогика и чужд език” и „Предучилищна и начална училищна педагогика”, Образователно-квалификационните степени „бакалавър” и „магистър“ в редовна и задочна форма на обучение, както и от други специалности, свързани с педагогическата професия.
Изградена е общност от различни четящи - студенти, докторанти, директори на училища в пределите на България и извън пределите на България, учители, родители, насърчаващи детското четене.
Мисия на кръжока е да „запали искра” у детето от начална училищна възраст да чете – в училищни и в извънучилищни условия, с познавателни и естетически цели, за удоволствие и пр. Очакването е малкият ученик да намери „своите книги” и да превърне четенето в базисно културно умение за цял живот, пише във Фейсбук страницата на кръжока.
Както БТА писа, в училище „Абагар“ в Италия се учат деца от първи до дванадесети клас. Образователното средище предлага и дистанционна форма на обучение за желаещите от цял свят чрез електронна платформа. В просветното средище се изучават български език и литература, история и география на България, по адаптирани програми на Министерството на образованието и науката. Децата получават удостоверение за завършен клас, което се признава от българската държава. Документът им дава право да продължат образованието си в България, без приравнителен изпит по български език.
Училището има филиали в Рим, Нетуно и Ладисполи. То е към Културна асоциация „Вирту“ в италианската столица.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text