site.btaКъсометражни филми, посветени на българите в Австрия, излъчват във Виена
Късометражните филми „Поли Валента от Виена”(2023) и „Aз, меланжът” (2023), вдъхновени от българската общност в Австрия, ще бъдат показани пред сънародници във Виена на 12 декември. Прожекциите ще се осъществят от 18:30 часа местно време в Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ (Parkgasse 18, Виена 1030). Това съобщи блогът на българите в Австрия „Меланж Булгарен“ (Melange Bulgaren).
Филмите са част от проекта на блога „Българите в Австрия – портрет в 21 век”, а техен автор е Мартина Шопова-Янев.
В главната роля в „Поли Валента от Виена” (2023) е Поли от Хасково. Поли Владимирова от Техническия в София. Арх. Паулина Владимирова-Ципфел, дипломант на Техническия университет във Виена.
Това е историята на една разумна, трудолюбива, изпълнена с кураж и упоритост млада жена, за чиито мечти България отеснява в началото на 90-те. От трудните първи години в австрийския университет, през професионалните успехи и израстване, до днешната дистанционна, но пълнокръвна, щастлива и сериозна връзка с България, Паулина очертава сладкодумно пътя, в който ще разпознаят спомените си хиляди български емигранти.
„Aз, меланжът“ e късометражна интерпретация на резултатите от проучване, проведено сред читателите на „Меланж Булгарен“ през пролетта на 2023 г., подробен и задълбочен анализ, който е на разположение в сайта.
Филмът е опит за напречен разрез на съвременната българска общност в Австрия. Събира множество истории и разкази на сънародници, техния път, занимания и причините да се установят в Австрия. Това е филм за всеки, прекарал част от живота си далеч от България.
Мартина Шопова-Янев живее във Виена от седем години. Професионалният ѝ опит в България е свързан с телевизионна журналистика като автор в предавания на социална, политическа и културна тематика, както и с организация и промоция на културни събития. Завършила е Публицистика и комуникации във Виенския университет. Освен времето в Австрия, емигрантският ѝ стаж включва пет студентски години в Консерваторията в Бордо, Франция, в началото на века.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text