site.btaКнижки, посветени на българските будители, изработиха деца от училище „Българче“ в Лондон
Книжки, посветени на българските будители, изработиха четвъртокласници от училище „Българче“ в Лондон. По повод празничния 1 ноември те се запознаха и с тяхното дело, съобщиха в своята Фейсбук страница от учебното заведение.
Учениците от пети клас почетоха празника с рецитал. А първокласниците учиха отговорите на въпросите какво отбелязваме на 1 ноември, какво означава будител и кои са българските будители, става ясно още от публикацията.
„На 1 ноември се прекланяме пред всички българи, които са дали през вековете своя принос за запазване и развитие на българската култура, ценности и знание. Пред всички просветители, книжовници, революционери, изградили нашето духовно самосъзнание и идентичност. Благодарим и на всички, учители, преподаватели, научни работници и дейци на културата и изкуството“, допълниха от просветното средище.
За първи път Денят на народните будители е отпразнуван в Пловдив през 1909 година. Дотогава на тази дата се е празнувал Денят на свети Иван Рилски /по стар стил/. През 1922 година Народното събрание обявява този ден за празник на всички "заслужили българи", както са се изразявали тогава, разказват още от училището.
В освободена от османско владичество България всеки човек - от представителите на елита до обикновените хора, съзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които създали атмосферата и довели българския дух до решимостта да поведе борба за държавен суверенитет. Много градове и села искат да отдадат заслужената признателност към народните будители, не само като кръщават улици, читалища и училища на тяхно име. По тази причина Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение на България, през 1922 г. внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители, припомнят от образователната институция.
В училище „Българче“ в Саутгейт, Северен Лондон, Великобритания, учат над 300 деца. Освен български език, децата от първи и втори клас изучават родинознание, а тези от трети до четвърти клас и човекът и обществото. Учениците от пети до 12 клас учат българска литература, история и география.
Училището отваря врати през 2012 г. Основната цел за създаването на просветното средище е съхраняване и развитие на българската култура и език, както и обединяване на българската общност зад граница.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text