site.btaОчаква се близо 5000 семейства в Тараклия да бъдат подкрепени с еднократна финансова помощ


Парламентарната комисия по политиките за българите извън страната одобри изпращане на писмо до служебния министър-председател Гълъб Донев за предоставяне на еднократна финансова подкрепа на българските семейства от район Тараклия, Молдова, живеещи в крайна бедност. Това стана ясно по време на днешното заседание на комисията.
Помощта ще включва по 100 лева и се планира да стигне до близо 5000 български семейства.
Писмото вече е разгледано на заседание на комисията по труда и социалната политика, която го е одобрила.
По време на днешното заседание бе разгледано и искането за разкриване и финансиране на Български културно-информационен център в град Тараклия.
„Притеснен съм от дейността на някои наши институти зад граница, средствата при някои потъват нецелесъобразно. Трябва да променим правилника. Обещах, че ще работя по създаване на институт в Тирана. Смятам, че всичко е готово, освен намирането на имот. Финансирането на институти е възможно със следващия бюджет, не е непосилно, ако го пожелаете. Моля, да подкрепите бюджет, който да е същия поне по отношение на Министерството на културата. Нека отсега да се предложи дейност на института и да има годишна програма, за да не се правят крачки встрани. По време на КОВИД-19 са се правили дейности с разходи, които са впечатляващи, което за мен няма обяснение. През годините са харчени безобразни средства от събирания, които нямат отношение към българската култура в чужбина“, посочи по време на заседанието служебният министър на културата проф. Велислав Минеков.
По думите му е направено възможното това да не се допуска.
„В един институт съм поискал пълен одит. От общо 11 такива зад граница работят 3, в останалите виждам симулация, не се спазва регламентът. Вършат се договори без съгласие на МК и оставам със съмнения за корупция. Нека това се вземе предвид в следващи стъпки по разкриване на институти и да не допускаме същите грешки. Щастлив съм от идеята за разкриване на такъв институт в Тараклия“, допълни той.
Членовете на комисията обсъдиха и възможности за придобиване на нов статут на Тараклийския държавен университет „Григорий Цамблак“ и разглеждане на предложението за преобразуването му в Молдово-български университет.
Предложението за преобразуването е съвсем ново – около това становище се обединиха представителите на Министерството на образованието и МВнР, които присъстваха на заседанието. Налага се то да бъде обсъдено допълнително и да бъде внесена още яснота по темата в близките дни.
Стана ясно и че в началото на настоящата седмица допълнителното финансиране от 1 милион лева за висшето училище в Молдова вече са преведени и се очаква то да постъпи по сметката му до броени дни.
Има възможност, която кодекса за образованието на Молдова позволява ,да се придобие статут на клон на други институции за разкриване на клон в Молдова.
„Нужно е бакалавърските специалности там да получат акредитация, в момента е акредитирана само програмата „Български и румънски език“, на друга акредитацията ѝ изтича догодина. Изненадващо е за нас, че се поставя въпросът за преобразуването на университета в парламентарна комисия“, каза проф. Албена Чавдарова, зам.-министър на образованието.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text