site.btaБългарка създаде група за майки в Румъния
SM 15:38:01 10-02-2022
MG1534SM.007
българка - група - майки - Румъния
Българка създаде група за майки в Румъния
София, 10 февруари /Мартина Ганчева, БТА/
Българката Габриела Пелою създаде група за майки в Румъния. Сънародничката ни живее отвъд Дунава от две години. "След близо шест години в Англия с тогавашният ми приятел, а в последствие и съпруг, решихме да се преместим в Румъния, да започнем собствен бизнес и да създадем семейство", разказва Габриела Пелою пред MyRo.Biz - единственият информационен портал за българите в Румъния.
След като се ражда първото им дете и Габриела се посвещава на грижи за него у дома, жената решава да създаде група във фейсбук за българските майки в Румъния (БГ Мами в Румъния/BG Mamici in Romania). "Бях силно изненадана, когато реших да потърся във фейсбук група за Майките в Румъния и разбрах, че такава няма. Още същия ден създадох БГ Мами в Румъния/BG Mamici in Romania. Винаги съм знаела, че много българи живеят в близост до българската граница, в градове като Крайова, Букурещ, Констанца, че дори и в градове като Яш в близост до молдовската граница. Идеята ми за създаването й е българите да се чувстваме по-близки, а и какво по-хубаво за бъдеща, млада или вече с опит майка от това да има възможността да обмени информация и опит с други майки в Румъния за училища, детски градини, болници", споделя Габриела.
Следва част от интервюто, което Габриела Пелою даде за Юлия Баховски и рубриката "Българите в Румъния" на MyRo.Biz.
Какви бяха основните предизвикателства, с които се сблъска в началото и как ги преодоля?
Беше ми доста лесно да се адаптирам. Румъния не е чак толкова различна държава от България, а пък и идването ми от Западноевропейска държава ме накара още повече да се чувствам у дома. Единственото нещо, което бих казала, че изпитвам, като предизвикателство е езикът. В последните пет години съм обкръжена от румънци и започнах много бързо да разбирам езика. Мислех си, че като дойда да живея в Румъния, ще започна да говоря след един месец. Но отне повече. Ходя на ветеринар с кучето, на пазар, по доктори и т.н., но все още не говоря професионално. Въпреки това хората уважават това, че дори и да не говориш перфектно, поне се опитваш.
По какво си приличат и по какво се различават българите и румънците?
Винаги съм мислила, че българите и румънците си приличат повече отколкото се различават. Традициите, историята, природата, че дори и храната са ни почти еднакви. Но понеже това все пак са две отделни държави, два народа, няма как да няма разлика, а за мен тя е, че румънците уважават народните си и религиозните си обичаи повече, минат ли през църква, се кръстят (независимо от възрастта), спазват стриктно църковните празници. Когато дойдох за първи път в Румъния, приятелите на съпругът ми не се здрависваха с мен, а после забелязах, че не се здрависват с жените (не знам дали това е така в цяла Румъния или само тук във Вълча, но това било в знак на уважение). Също така ми направи впечатление поздрава "Sarut-mana", който в буквален превод означава "Целувам ти ръка". Този поздрав е много важен за тях, когато поздравяват по-възрастна жена като баба, леля, майка на приятел или пък непозната. Като цяло смятам, че румънците са успели да си запазят традициите и ценностната система, особено когато става въпрос за семейство. Нещо, което в България го наричаме "отживелица".
С какво Румъния е привлекателна за живеене и за правене на бизнес?
Румъния, също като България има страхотна природа, която колкото и да се описва, няма да бъде достатъчно, трябва да се види. Замъкът Пелеш, замъкът Корвин, град Брашов, планината Трансфагарашан, цял ден няма да ми стигне да изброявам местата, които са ме впечатлили. Колкото до бизнес, ако човек си намери консултант или счетоводител, за да е на ясно с законодателството, то процесът е бърз и лесен. Също така румънското общество, както и западно-европейското, е доста модернизирано в сферата на бизнеса и рекламата. Съпругът ми и аз започнахме с масова реклама и пълна информация на услугите, които предлагаме плюс професионализъм на високо ниво и бизнесът ни заработи изненадващо бързо дори и за нас, в град като Ръмнику Вълча, който не е много голям.
Цялото интервю на Юлия Баховски с Габриела Пелою можете да прочетете тук.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text