Стоил Попов, командир на сектор „Технически“ на НИК 421: Генераторите са сърцето на кораба, електропреносната мрежа е кръвоносната му система
„Ако главните дизел-генератори са сърцето на кораба, то електропреносната мрежа е кръвоносната му система. Тя дава необходимото електрическо захранване, осигуряващо работата на механизмите. Когато това се случва, корабът е в движение, в експлоатация. Така можем да следваме и изпълняваме поставените ни задачи". Това заяви пред БТА капитан III ранг Стоил Попов, командир на сектор „Технически“ на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421).
Както БТА вече писа, някои кораби се задвижват само и единствено от двигатели с вътрешно горене, докато „Св. св. Кирил и Методий“ е електроход. Той разполага с главни дизел-генератори, три на брой. Всеки един от тези дизел-генератори е съставен от два механизма - двигател с вътрешно горене, който е свързан с генератор.
„Когато ми предложиха да стана част от екипажа на НИК 421 в мисията му до Антарктида, пред мен се откриха нови хоризонти. Видях възможност за разнообразие да изляза от рутинните задачи, с които се занимавах до този момент. Реших да се включа в тази инициатива, вярвайки че ще мога да помогна, да създам нови приятелства и да се развия по-нагоре в професионален план“, добави главният механик на НИК 421.
Той споделя, че в машинното отделение на кораба няма рутинни вахти. „Имаме изграден план и график, който следваме ежечасно, но възникват различни ситуации, при които даден механизъм изисква обслужване. Тогава с моите колеги приоритизираме наново задачите си. В подобен момент рутинното попълване на машинния дневник остава временно на заден план. Оставяме човек, който да следи параметрите на останалите механизми, докато двама души, включително и електромеханик, се занимават с възникналата ситуация, а в някои случаи и с отстраняване на проблем, за да продължим службата си и да сдадем на колегите от следващата вахта едно добро положение на всички устройства“, каза кап. III ранг Попов.
Част от проверките на апаратурата се извършват от централен пост за управление (ЦПУ). Други механизми изискват проверки на място, тъй като не са с изнесено дистанционно управление. Контролно-измервателните им прибори също невинаги са изнесени – при тях механиците отиват на място, записват данните, оглеждат устройствата, а понякога се налага да подготвят и други механизми, които трябва да влязат в експлоатация.
„Колегите, които са в бранша, са напълно наясно с предизвикателствата пред един корабен механик. Механиците се сблъскват с най-разнородни системи, изпълнени или модернизирани по различни начини, с различни параметри. Не е тайна как се случват нещата – първо се минава през обучение, след това през практика, а след нея, с трупане на житейски опит, често и с ровене в документация, хората успяват да изградят логика. След като човек натрупа този опит, то той го прилага в реални ситуации. С екипна работа, колегиалност, професионален опит и логика съумяваме да се справим и да експлоатираме техниката“, допълва командирът на сектор „Технически“ на „Св. св. Кирил и Методий“.
Репортерът на БТА Константин Карагьозов е единственият представител на медиите, който пътува с кораба „Св. св. Кирил и Методий" и в двете посоки, като придружава българската експедиция по време на целия престой на Антарктида. Всички медии могат да ползват със свободен достъп рубриката „България - Антарктида - корабният дневник на БТА".
Репортер и оператор - Константин Карагьозов
Монтаж - Валя Ковачева