Калин Недев, преподавател във ВВМУ „Н.Й.Вапцаров": На кораба всички трябва да са едно семейство
На кораба всички трябва да са едно семейство. Това подчерта пред БТА гл. ас. доктор Калин Недев, корабен електромеханик и преподавател в катедра „Електротехника“ във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна.
Той беше един от тримата преподаватели от факултет „Инженерен“ на ВВМУ, които придружиха 23-ма курсанти на борда на военния научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) по време на учебно плаване от Варна до Картахена (Испания). Практиката се осъществи като част от рейса на плавателния съд към българската антарктическа база на о-в Ливингстън.
Гл. ас. доктор Недев разказва, че винаги е искал да работи с деца, за да ги насочва чрез опита си, натрупан по трудния път, по който самият той е преминал. „Исках да работя с деца, за мен те са си деца, защото аз изминах трудния път и трябва някой да ги насочва, но дойдох в морското училище предимно заради баща ми. Той ме подтикваше постоянно към това – „животът не е в морето“, но в общи линии наследявам занаята – той също е корабен електромеханик. Беше декан на факултет „Инженерен“, докато бях студент... за моя зла участ“, смее се той, разказвайки защо е станал преподавател.
„Опитваме се всячески да накараме студентите да мислят и също така да използват всички тези ресурси, които има в сегашното време, тъй като по наше време ги нямаше. Интернет е всеобхватен лукс, с който всички разполагат, но не се използва достатъчно за намиране на информация за професионално изграждане, а там има всичко“, споделя главният асистент във ВВМУ.
„Наред с това постоянно се опитваме да подобряваме техническата база в университета. Има доста препятствия, както във всяка една друга сфера, но с това, което имаме, се опитваме да направим максимално добра подготовка за всички, но плаването на кораба доближава образованието повече до реалността, за разлика от един учебен тренажор, например. В крайна сметка има нужда от физически сблъсък с проблема или съответната задача, а не да застанеш само пред компютъра“, отбелязва гл. ас. доктор Недев.
„Денят на корабния електромеханик преминава рутинно – с ранна проверка дали нещо е дефектирало. Задавам им въпроси: как работи съответен механизъм, какво му е нужно, за да работи. Нужно е да започнат да изключват някои от възможните варианти. Човешкият мозък има една специфичност - когато нещо се случи и има проблем първоначално винаги винаги се търси най-сложното решение. Опитвам се да побутна курсантите, че е нещо просто – един ключ или бушон, но за тях е някакъв огромен проблем, защото не са запознати със системата. Но лека-полека, когато нещо се счупи или дефектира в даден момент, рязко започваш да научаваш как работи то,“ вярва електромеханикът.
„Винаги е имало и ще има предубеждения между поколенията, че, видиш ли, „младите от нищо не разбират“, но с правилен подход и насочване на вниманието там, където трябва, нещата се получават“, убеден е гл. ас. доктор Недев.
Той вярва, че скучните моменти в еднообразното ежедневие по време на плаване е добре да се използва максимално от механиците и, въпреки че отговорностите и дейностите им са разделени – един за двигател, друг за котел, трети за сепаратор или електрогенератор, ден след ден, механизъм по механизъм, те трябва да се научат да разбират от всичко на кораба, макар и да не е в тяхната сфера.
Ключът към добре свършената работа на кораба е в задружието - екипажът трябва да намери общ език – изключително важно е работата да се върши в екип, когато група хора са на едно място заедно за дълго време. Да, характерите са много и са различни, но на кораба всички трябва да са едно семейство, убеден е Недев.
Споделяйки няколко думи за „Св. св. Кирил и Методий“ и неговата функция като плавателен съд, главният асистент във ВВМУ е радостен, че най-накрая училището във Варна има научноизследователски кораб като свой актив. „Та какво е морско училище без кораб!?“, пита риторично той.
НИК 421 плава през Атлантическия океан по пътя си към втората междинна спирка от рейса до остров Ливингстън – Мар дел Плата в Аржентина. Очаква се корабът да пристигне в Мар дел Плата в началото на февруари.
Репортерът на БТА Константин Карагьозов е единственият представител на медиите, който пътува с кораба „Св. св. Кирил и Методий" и в двете посоки, като придружава българската експедиция по време на целия престой на Антарктида. Всички медии могат да ползват със свободен достъп рубриката „България - Антарктида - корабният дневник на БТА".
Репортер и оператор - Константин Карагьозов
Монтаж - Валя Ковачева