ОБЗОР

site.btaСеверният съвет в Рейкявик премина под знака на Изтока

Северният съвет в Рейкявик премина под знака на Изтока
Северният съвет в Рейкявик премина под знака на Изтока
Украинският президент Володимир Зеленски заедно с министър-председателката на Дания Мете Фредериксен и шведския премиер Улф Кристершон на пресконференция в Стокхолм, 31 май 2024 г. Снимка ТТ чрез АП/Fredrik Sandberg

Исландската столица Рейкявик беше домакин тази седмица на 76-ата пленарна сесия на Северния съвет. Тя започна в понеделник, 28 октомври, и завърши вчера. Тазгодишното мото на сесията бе "Мир и сигурност в Арктика“, посочва официалният уебсайт на междупарламентарната организация – norden.org.

Форумът под председателството на Исландия обаче премина под знака на Изтока.

"Не можем да проявяваме наивност, когато става дума за сигурност в Арктика и Северния регион. Трябва да устоим на атаките срещу ценностите, които формират крайъгълния камък на нашите общества в Скандинавските страни – демокрация, човешки права, равенство и благосъстояние. Трябва през цялото време ясно да съзнаваме, че това, което се случва в Украйна, и до известна степен Беларус, е атака срещу нашите основополагащи ценности", каза председателката на Северния съвет Бриндис Харалдсдотир, цитирана от norden.org.

"Изслушването на хората, които се борят срещу подобни атаки, е важно, за да можем да се противопоставим на онези, които се опитват да подкопаят демокрацията. Ще успеем само обединени", заяви още исландската парламентаристка.

В духа на тази насоченост на тазгодишния форум в Рейкявик в него участваха президентът на Украйна Володимир Зеленски и лидерката на беларуската опозиция в изгнание Светлана Тихановска. Преди речта си на сесията на Северния съвет в Рейкявик Зеленски заяви, че сътрудничеството в рамките на формата "Украйна плюс Северна Европа" набира скорост, като в Исландия ще бъдат предприети още стъпки за засилване на натиска върху Русия, предаде Ройтерс.

И петте Скандинавски държави – Финландия, Швеция, Норвегия, Дания и Исландия, са членки на НАТО и са твърди поддръжници на Украйна в борбата ѝ срещу руската инвазия, отбеляза агенцията.

При пристигането си в Рейкявик украинският държавен глава подчерта, че е дошъл да представи на скандинавските си партньори своя План за победа и ще има разговори за двустранно сътрудничество, информира Ройтерс. "Отбелязвам първото си работно посещение в Исландия, където ще участвам в четвъртата среща на върха на формата на сътрудничество "Украйна плюс Северна Европа" и ще имам двустранни разговори, написа Зеленски в социалната платформа "Екс", цитиран от Ройтерс.

Той допълни, че фокусът на разговорите ще бъде поставен върху финансирането на националното оръжейно производство, възможностите за далекобойна стрелба и тренировъчните военни лагери на украинските сили. Срещите на Зеленски бяха в рамките на 76-ата сесия на Северния съвет.

На исландска земя украинският президент засегна и темата за вливането на севернокорейски военнослужещи в руската армия за бойните действия в Украйна. Общо около 12 000 севернокорейски военнослужещи "скоро“ ще преминат обучение в Русия, заяви на пресконференция в Рейкявик Зеленски, информира Франс прес.

"Вече има 3000 севернокорейски войници на територията на Русия. Според нашите разузнавателни служби те скоро ще станат 12 000", каза той, цитиран от Франс прес.

Както бе заявил, Зеленски се срещна с правителствените ръководители на Исландия, Дания, Норвегия, Финландия и Швеция, които обещаха и занапред да подкрепят Украйна. Шведският премиер Улф Кристершон обяви нова помощ за Украйна на стойност 63 милиона евро. 20 млн. евро от тях ще бъдат инвестирани в украинската военна промишленост, посочи АФП.

Министър-председателката на Дания Мете Фредериксен подчерта ролята на Китай в подкрепата на Русия. "Не мисля, че Русия би могла да води пълномащабна война в Европа повече от две години и половина без помощта на Китай“, каза тя. „Всички трябва да признаем, че ситуацията със сигурността е съвсем нова и че бъдещето на Европа зависи от изхода на тази война“, добави тя.

Какво представлява Северният съвет

Северният съвет (The Nordic council) е публичният орган за официално междупарламентарно сътрудничество между Скандинавските държави в Европа. Той е основан през 1952 г. от Дания, Финландия, Исландия, Норвегия и Швеция, както и автономните островни области на Дания - Фарьорски острови и Гренландия, и на Финландия – Оланд, се отбелязва в Уикипедия.

В състава му влизат 87 души, които са парламентаристи в съответните държави или области. Членовете на Северния съвет се излъчват от законодателните органи.

Официалните езици на Съвета са датски, фински, исландски, норвежки и шведски. За работна комуникация се използват взаимно разбираемите датски, норвежки и шведски. Трите езика принадлежат към групата на северногерманските (наричани още скандинавски или нордически езици). Това е един от трите клона германски езици, подсемейство на индоевропейските езици.

Датският, шведският и норвежкият са майчин език на около 80% от населението на региона се изучават като втори или чужд език от останалите двайсет процента.

Редовните сесии са всяка година през месеците октомври или ноември. Има една допълнителна сесия през годината, която включва обсъждания по конкретен въпрос.

През 1971 г. е създаден Северният съвет на министрите, междуправителствен форум, който допълва съвета. Съветът и Съветът на министрите участват в различни форми на сътрудничество със съседни региони в Северна Европа, включително германската федерална провинция Шлезвиг-Холщайн, страните от Бенелюкс – Белгия, Нидерландия и Люксембург, и Балтийските държави – Литва, Латвия и Естония.

Призивът на Зеленски за украинските деца

Украинският президент Зеленски държа реч пред Северния съвет във вторник, 29 октомври в сградата на исландския парламент (Алтинги) в столицата Рейкявик. Зачитането на свободата в Северния регион се основава на неговото дълго и мирно съществуване като свободно общество, отбеляза той, цитиран от официалната уебстраница на организацията - norden.org.

Украйна също има право да си върне свободата, следователно е време да се засили сътрудничеството между Украйна и Скандинавските страни, както и между Украйна и други страни на запад – това беше посланието на президента на Украйна, когато се обърна към сесията на Северния съвет в Исландия, акцентира norden.org.

"Благодарен съм за непоколебимата подкрепа на Скандинавските страни за Украйна - подкрепа, която е сред най-силните в света и която се надявам да продължи с още по-тясно сътрудничество“, каза Зеленски.

Северът чу и призива на украинския президент за украинските деца. "Време е да ги върнем у дома“, заяви той от трибуната в исландския парламент. Зеленски завърши речта си, като обърна внимание на десетките хиляди деца, отведени в Русия от окупираните украински територии и на които се разказва версията на руския президент Владимир Путин за събитията в Украйна, пише norden.org.

Зеленски направи препратка към форума в канадския град Монреал, който също завърши вчера, отбелязва Асошиейтед прес.

На него 45 държави подписаха петиция за връщането у дома на украинските деца, отведени в Русия. Република Южна Африка, Ватиканът и Катар поеха ангажимент на конференцията в Монреал да посредничат за улесняване на връщането от Русия на около 20 000 украински деца, разселени от войната, съобщи Франс прес. На форума присъства украинският външен министър Андрий Сибига.

Пред президента на Украйна председателката на Северния съвет Бриндис Харалдсдотир на свой ред подчерта в Рейкявик подкрепата на Северния съвет за Украйна, информира официалният сайт на Северния съвет.

"Осъществява се нападение над демократичните ценности и международните правила, а Украйна е бойното поле. Ние сме изцяло солидарни с Украйна. Вашата битка е и наша битка“, каза Харалдсдотир, обръщайки се към Зеленски.

Председателят на исландския парламент Биргир Армансон обърна внимание на скандинавското разширяване на НАТО с последователното присъединяване на Финландия и Швеция към алианса, съответно през миналата и тази година. "Това са исторически времена за Скандинавския регион и за нашата сигурност. Вярвам, че украинското членство в НАТО е ключът към сигурността за Украйна и цяла Европа“, каза Армансон, цитиран от norden.org.

Беларуското присъствие в Рейкявик

Към скандинавските парламентаристи в Рейкявик се обърна и Светлана Тихановска – лицето на беларуската опозиция в изгнание.

"Беларус принадлежи към европейското семейство на народите. В същото време ние сме важен компонент за бъдещата сигурност на Европа“, заяви Тихановска от трибуната на 76-ата пленарна сесия на Северния съвет на 30 октомври. Тя беше поканена да говори от исландското председателство на организацията, посочва norden.org. В речта си Тихановска благодари на страните от Севера за подкрепата.

"Вие винаги сте били до нас в мрачни дни. Не само говорихте за солидарност – вие я показахте. Вие вярвахте в беларусите много преди светът да започне да се вглежда в нас. Нуждаем се от северната подкрепа повече от всякога. Имаме нужда от вашия мощен глас, вашата енергия, вашата съпричастност и солидарност, за да завършим това, което започнахме през 2020 г.“, заяви още опонентката на авторитарния беларуски президент Александър Лукашенко. "За разлика от режима ние работим демократично и прозрачно", обяви опозиционерката, цитирана от nordern.org.

Посланието на Светлана Тихановска беше посрещнато с овации от членовете на Северния съвет, посочва norden.org. Опозиционната лидерка предложи беларуски младежи, както и медии и правозащитни групи от страната, да бъдат включени в скандинавски инициативи.

Тя подчерта, че помощта за беларуското демократично движение не е благотворителност, а инвестиция. „Свободна Беларус означава сигурност, стабилност и мир в целия европейски континент“, заключи Тихановска.

/ПТА/

news.modal.header

news.modal.text

Към 13:17 на 22.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация