site.btaКалоферската дантела вълнува младите и израз на съвременния им прочит са изработените бижута, казва Диана Овчеларова
Калоферската дантела или магията в бяло е като пътуване във времето. От XIX век до днес занаятът изисква едни и същи инструментrи- дървени совалки и цилиндрична възглавничка и много търпение. От времето на пищните кралски облекла, откъдето е привнесена дантелата, до богато украсена трапеза, днес това изкуство- занаят предлага различни бижута и украса за дома. Бижутата обеци, брошки, гривни и чокъри са новият прочит на съвременните майстори на калоферската дантела. За тях разказва Диана Овчелорава, майстор плетачка на калоферска дантела от Творчески център на калоферската дантела в гр. Калофер. Творческият център възобновява единственото по рода си в България специализирано училище за совалкова дантела в Калофер, открито в далечната 1910 г. Днес традицията на калоферската совалкова дантела е възобновена от Творческия център на калоферска дантела в града, където най-младите плетачки са на 7-8 години.
Разкажете ни как започнахте ?
Бях въведена в плетаческия занаят още като ученичка. Имах честта да бъда обучавана от една от най-добрите плетачки на калоферска дантела в града, а в началото на 2000 г. представих за пръв път калоферската дантела в Шотландия. Тогава бях на 14 години. Шотландия е страна, която има традиции в плетенето на совалкова дантела. Тук интересен е начинът на изплитане. Използва се цилиндрична възглавница с дървени совалки – игли, на които се намотава конецът. Совалките винаги са в чифт по две. Дантелата е магия в бяло, която се изтъкава много фино и това я прави много стегната, детайлна и красива.
Какъв е интересът към този занаят у младите?
Има интерес у младите. За повече от сто години традиция в плетенето на калоферска дантела България като цяло и в частност в Калофер винаги има ентусиасти, жени, пазещи историята, плетящи и предаващи този занаят на младите поколения. Това мое пътуване в Шотландия беше първото на млада плетачка, представяща калоферската дантела в чужбина. В последните години екипът на творческия център се възползва и то предимно на лични разноски да обикаля Западна Европа и цял свят, дори имаше наше представителство на голям форум в Аржентина, имаме уебсайт, в който представяме историята на калоферската дантела и посещенията на нашия екип в много западноевропейски държави, където се плете совалкова дантела. Всъщност тя се плете още от XV – XVI век, в България идва по-късно, но развитието в България със създаването на единственото по рода си училище за калоферска дантела 1910 г. и дава тласък и тя се развива много успешно като занаят. Ние полагаме усилия да обучим новите поколения. Имаме седемгодишни и осемгодишни плетачки. Когато поотраснат на възраст над 10 години плетат осъзнато. Казвам осъзнато, тъй като това е една техника, която изисква сръчност, която се придобива с времето.
Какви са съвременните тенденции?
Препратка към новото време са произведенията от калоферска дантела във формата на бижута. Предлагаме брошки, обеци и различни накити. Дантелата е ползвана от кралските семейства за богатата украса на одеждите им, след това в дома – тишлайфъри, покривки и салфетки. Новият прочит на дантелата са бижутата – брошки, гривни, чокъри – украси за врата, коледни играчки, рамкиране на различни и пейзажи, по различен начин изплетени.
Какво е нужно на тези, които сега искат да започнат?
За тези, които искат да се научат, са нужни само няколко чифта совалки, цилиндрична възглавница, конец и търпение. Ние няколко пъти в годината организираме такива кръжоци по първи стъпки в калоферската дантела. Целогодишно имаме два пъти в седмицата в творческия център на калоферската дантела школи за деца и за по-възрастни дами, които искат да се научат.
Каква е каузата ви като сдружение?
Една от каузите ни е точно това, популяризиране на калоферската дантела на местна почва, в България. Много от българите не знаят за този занаят, който е така красив и се случва тази бяла магия, която изпълва с нежност и докосва сетивата.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text