Наградата „Аполон Токсофорос“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ е голямо признание за БТА, каза Кирил Вълчев
Наградата „Аполон Токсофорос“ на Празниците на изкуствата „Аполония“ е голямо признание за БТА. За усилията на всички, които работят в нея да популяризират българската култура, както в самата България, така и в чужбина с емисията на английски език. Това каза пред БТА генералният директор на агенцията Кирил Вълчев, след като получи почетното отличие за цялостен принос на Българската телеграфна агенция в отразяването на 40-те издания на фестивала.
„Впрочем, тази награда досега е получавана обичайно от един артист, понякога от двама. Колективните награди са били на музикални групи или пък на продуцентска къща. Самият град Созопол, като домакин, получава наградата. Но за първи път държавна институция, в която работят повече от 300 човека, а през 40-те години на „Аполония“ през БТА са минали хиляди хора. За първи път такава институция получава колективна награда“, отбеляза генералният директор на БТА.
По думите на Кирил Вълчев има още нещо забележително - „токсофорос“ означава „носещия лъка“. И тази награда винаги е давана на хора, които носят лъка на изкуствата с таланта, който имат, с вдъхновението, което имат. А сега, за първи път, наградата я получават тези, които изпращат стрелите – новините с постиженията, включително тук, на тези празници на изкуствата. И това вече се случва 40 години, каза той.
Вълчев припомни, че историята на БТА и „Аполония“ започва от първия ѝ ден с Панайот Денев, Асен Агов и всички колеги, които са правили пресцентъра на „Аполония“, отразявали са тогава празниците. Панайот Денев е тук и сега, той е бивш генерален директор на БТА и утре с него ще представим третата част, посветена на 125-ата годишнина на БТА. Тя е с по една новина от България и от света през всяка от 125-те години, отбеляза генералният директор на агенцията.
Кирил Вълчев припомни, че днес е Денят на отсичането на главата на Свети Йоан Предтеча. „Един ден, в който трябва да се спазва много строг пост. Човек да се замисли за грешките си, да не изпада в прелест - да се възгордее, да има високо самомнение за себе си. И това трябва да си спомняме винаги, когато получаваме награди. Защото най-голямата награда за нашите дела е не ние да се гордеем с тях, а да получаваме признание от другите. Най-сетне Господ ни признава делата. Това е истинската награда. Но в днешния ден има и друг символ - Свети Йоан Предтеча е загубил главата си заради това, че говорил истината на владетеля, на цар Ирод“, разказа той. Според него „Аполония“ е предтеча през 80-те години на свободата на България.
„Когато тук, от тази сцена, от другите сцени в Созопол чрез изкуствата са звучали истини, за които през онези години са отсичали глави и избождали езици. И това е много хубаво напомняне за всички нас да си кажем колко от нас сме готови да загубим главата си, да ни избодат езика в името на истината, която говорим“, каза още той.
От сцената на „Аполония“ Кирил Вълчев отбеляза, че БТА вече представя многогласието за всички със свободен достъп до заключените до преди три години платени новини.
Репортер - Ваня Сухарова
Оператор - Красимир Михайлов
Монтаж - Емил Граничаров
/БТ/