site.btaОколо тезата, че Самоков е дал много на българската журналистика, се обединиха местни журналисти
Около тезата, че Самоков е дал много на българската журналистика, се обединиха местните журналисти Анна Манова, главен редактор в сайта „Самоков 365“ и дългогодишният журналист и редактор от издателство „Приятел“ Тодор Попов. Те гледаха в националния пресклуб на БТА в Самоков онлайн 19-ата Световна среща на българските медии, която се състои от 18 до 21 юни в Одеса, Болград и Измаил в Украйна.
Местните журналисти припомниха, че от Самоков е големият българския журналист Константин Фотинов, който издава своето списание „Любословие“, първият български печатар Никола Карастоянов, както и Христо Максимов. Тодор Попов каза, че това са значими личности не само за планинския град, но и за цяла България. По думите му в града са излизали голям брой различни видове вестници. Винаги Самоков е бил сред примерите за българска журналистика. Не само в сферата на журналистиката, а и в много други, каза той.
Анна Манова добави, че Константин Фотинов е ясен пример, че в градът е имало и има будни хора. Тя посочи, че има много самоковци, работещи в национални медии, но според нея, е тъжно, че те не искат да се върнат в родния си град. Тя добави, че журналистиката е колективна работа и обмяна на идеи.
Журналистката посочи, че младото поколение търси информация в социалните мрежи, защото е на един клик разстояние. Но все още хората търсят достоверните – традиционни медии за източник на информация.
Тодор Попов допълни, че положението с печатните издания в България е катастрофално. По думите му едни от най-достоверните вестници са престанали да излизат и изключително са намалили своя тираж. Попов посочи, че е тъжна статистиката, че дори в големите градове почти не излизат вестници. „Това е много тъжна тенденция и се надявам да не продължи така. В социалните мрежи има много фалшиви новини, използват се полуистини и разни внушения. В днешното забързано хаотично време човек не може да се ориентира кое е вярно и кое не“. Той каза, че и съзнателното манипулиране от някои медии вреди много на общественото мнение.
Анна Манова каза, че преди 12 години, когато е започнал да излиза местният вестник „Самоков 365“, вестниците са били три, а днес те не съществуват на хартия. По думите й трябва да има поне общински вестник.
Журналистите посочиха, че и от историческа гледна точка е важно да има печатни медии. Тодор Попов каза, в социалните мрежи са по-малко сериозните размисли, отколкото тези, които са поместени в печата.
Манова допълни, че в днешно време всеки е журналист със своя смартфон. Тя казва, че журналистът е този, който може да провери информацията.
Знание и култура
По темата за знание и култура участниците бяха убедени, че родните медии пишат за култура, но има все по-малък интерес това да бъде прочетено. Анна Манова добави, че за съжаление много малко хора се интересуват от културната сфера. Според Тодор Попов не трябва да се робува на постановки от години назад, а трябва да се следи новото и това би заинтересувало по-младите читатели. Той каза, че журналистите са „съвестта на обществото“ и чрез тях да се намират най-компетентните хора и да им се дава трибуна.
Двамата журналисти поздравиха БТА за днешната инициатива, която се организира за 19-ата поредна година. Тодор Попов каза, че именно обществените медии могат да повлияят на обществото за обединяване около национални идеи.
БТА организира Деветнадесетата световна среща на българските медии в Одеса, Болград и Измаил (Украйна) от 18 до 21 юни 2024 г. със съдействието на „Аурубис България“, А1, „Главболгарстрой Холдинг“ АД, Евроинс Иншурънс Груп, Пощенска банка, СОФ Кънект - операторът на летище София, Национален дарителски фонд „13 века България“.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text