site.btaНАН: Нигерийски експерт призова ЕКОВАС към дипломатическа гъвкавост при завръщането на Мали, Буркина Фасо и Нигер в организацията
Професор Амаду Сесай, бивш декан на факултета по международни отношения в университета „Обафеми Оволово“ в Нигерия, призова в интервю за нигерийската новинарска агенция НАН регионалният съюз на държавите от Западна Африка ЕКОВАС да прояви дипломатическа гъвкавост, за да убеди Буркина Фасо, Мали и Нигер да се завърнат в редиците на организацията.
Университетският преподавател, автор на популярната книга „Политиката и регионалната интеграция в Западна Африка“, заяви че, ако отмени по-рано наложените на трите държави санкции, заради извършените в тях военни преврати, ЕКОВАС може да им помогне да се ориентират към гражданско управление. Според него в момента акцентът се е изместил към търсене на възможно дипломатическо решение, което в крайна сметка да доведе до взаимно приемливо решение на кризата и завръщането на трите страни в организацията. Той призова лидерите на ЕКОВАС да намерят способни, уважавани и компетентни емисари, които да проведат необходимите дипломатически преговори и които да са приемливи за всички, включително за Буркина Фасо, Мали и Нигер.
„Това ще е много деликатно и продължително начинание. Резултатът също е непредсказуем, но никой не трябва да очаква бързо решение, защото ЕКОВАС е съставен от равнопоставени и суверенни държави. Той няма наднационални правомощия като Европейския съюз. Затова дипломатическият такт и търпение са най-важни, особено в първия стадий на преговорите“, заяви проф. Сесай. „Да не забравяме, че трите страни дадоха ясно да се разбере, че са взели суверенни решения, което означава, че това решение е било мотивирано от национални интереси, гордост и престиж“, допълни експертът.
Той увери, че решението на лидерите на ЕКОВАС да премахнат санкциите срещу трите страни би било „правилно и реалистично при преобладаващите обстоятелства“.
Сесай отбеляза, че завръщането на трите държави в лоното на ЕКОВАС би ограничило ширещият се тероризъм и бунтове, които са основни предизвикателства за мира, сигурността и развитието в Западна Африка.
Според преподавателя западноафриканският субрегион се нуждае от национални, както и от регионални усилия, за да се справи с опустошителните национални и регионални ефекти от дейностите на джихадисти, терористи и бунтовници.
Професорът се съгласи с недоволството към френското влияние сред военните, поели властта в Буркина Фасо, Мали и Нигер. Според него Париж дълго време е бил „отрицателен играч в Африка, особено в своите бивши колонии“.
„Отдалечаването от Франция, както се опитват да направят трите страни, е похвално. Надявам се обаче, че те не просто да сменят партньорите и се доближават безкритично до Русия и Китай“, допълни проф. Сесай.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и нигерийската агенция НАН)
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text